وبلاگ شرکت تولیدی صنعتی نواچوب

چوب گیلاس و ویژگی های آن

چوب گیلاس

چوب گیلاس چوبی ارزشمند برای ساخت وسایل چوبی و سازه‌های چوبی است. با استفاده از چوب درخت گیلاس کالاهای چوبی لوکس و زیبا به ارمغان می‌آورند که در ادامه این مطلب از وب سایت نواچوب به بررسی دقیق‌تر آن میپردازیم. بسیاری از نجارها بر این باورند که این نوع چوب یکی از بهترین چوب‌ها برای ساخت آثاری نفیس است. چراکه نیازی به رنگ شفاف ندارد. رنگ شفاف در چوب گیلاس باعث لکه دار شدن ظاهر آن می‌شود. برخی از افراد از رنگ شفاف بر روی چوب توسکا استفاده می‌کنند تا ظاهر چوب گیلاس را در آن ایجاد کنند. چراکه چوب گیلاس یکی از خاص‌ترین و گران قیمت‌ترین چوب‌های موجود در دنیا است. سختی این نوع چوب به گونه‌ای است که با چوب گردو و افرا مقایسه می‌شود.

چوب درخت گیلاس در کجا یافت می‌شود؟

درخت گیلاس در زمان‌های بسیار دور همواره برای میوه‌ی آن مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در قدیم این درخت بیشتر در اروپا، غرب آسیا و آفریقای شمالی یافت می‌شود و پس از سفر شاه انگلستان هنری هشتم به بلژیک بسیار معروف شد. درخت گیلاس بومی مربوط به شمال آمریکا نیست. گیلاس در سده 1600 توسط هلندی‌ها به نیویورک برده شد. دو نوع گیلاس وجود دارد که یکی شیرین و دیگری ترش است.

انواع چوب گیلاس

مجبوب‌ترین نوع درخت گیلاس به صورت گسترده برای تولید چوب سخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از انواع درخت گیلاس، چوب درخت گیلاس سیاه آمریکایی است که در قسمت‌های شرقی آمریکا و جنوب شرقی کانادا رشد می‌کند. میوه این درخت بزرگ و قرمز نیست. بلکه کوچک و به رنگ بنفش تیره نزدیک است. این میوه کمی تلخ  است و بیشتر برای ژله و نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از میوه آن برای تهیه داروهای گیاهی جهت درمان برونشیت استفاده می‌نمایند.

ویژگی های مهم چوب گیلاس هنگام نجاری

در ادامه به ویژگی‌های مهماین نوع  چوب اشاره کرده‌ایم:

تغییر رنگ در طول زمان

خاص‌ترین ویژگی این نوع چوب تغییر رنگ آن در طول زمان بر اثر تماس با مولکول‌های هوا و اشعه فرابنفش خورشید است که متفاوت با سایر چوب‌ها می‌باشد. چوب برون آن باریک و به رنگ سفید متمایل به زرد است. در حالی که چوب درون آن قطورتر بوده و به محض برش به رنگ قهوه‌ای روشن یا صورتی کمرنگ می‌شود. پس از مدتی به تناژی از رنگ‌های نارنجی، قهوه‌ای و قرمز در می‌آید. چوب‌های گیلاس دائم در حال تیره شدن هستند تا جایی که پس از سال‌های زیاد به رنگ قرمز یا قهوه‌ای تیره خیره کننده‌ای در می‌آیند که اوج زیبایی آن را به نمایش می‌گذارد. تغییر رنگ درخت گیلاس در هر منطقه و حتی تخته چوب‌های مختلف، متفاوت است. برخی از افراد برای سریعتر شدن روند تغییر رنگ چوبهای گیلاس، آن را در معرض نور خورشید قرار می‌دهند.

استحکام و دوام بالا

چوب‌های گیلاس نسبتا سخت هستند. اما به سختی چوب گردو نیستند. در واقع این نوع چوب در مقایسه با چوب‌های نرم مانند کاج از استحکام بیشتری برخورددار بوده و به راحتی دچار فرو رفتگی نمی‌شود. به همین دلیل از این نوع چوب برای ساخت کفپوش و پارکت، قفسه کتابخانه و کابینت استفاده می‌گردد.

نرم و صاف یودن از مشخصات چوب درخت گیلاس

بافت چوب‌های گیلاس به گونه‌ای است که بعد از یکبار سنباده زدن جلوه‌ای بسیار طبیعی و زیبا پیدا می‌کند و به دلیل داشتن ظاهر بسیار زیبا معروف می‌باشد. ظاهر این نوع چوب بسیار نرم و با لکه‌های قهوه‌ای است.

رنگ زیبا

این نوع چوب همانند چوب درخت ماهون دارای تناژی قرمز رنگ است. اما مانند ماهون تیره نیست و به بنفش نمی‌زند. چوبهای گیلاس با رنگ گرم برای ساخت مبلمان و ابزار آلات موسیقی بسیار ایده آل خواهد بود. لایه بیرونی این چوب به رنگ سفید بوده که در نجاری‌ها کاربردی دارد. استفاده از گیاه بیرونی چوب گیلاس در نجاری باعث عمق بخشیدن به ظاهر کار می‌شود. با گذشت زمان و در اثر تابش نور خورشید، این نوع چوب تیره‌تر شده و با گذر زمان زیباتر خواهد شد.

نجاری آسان از مزایای چوب گیلاس

با وجود اینکه چوب‌های گیلاس دارای استحکام بالایی هستند اما بیش از حد سخت نمی‌باشند. به همین دلیل نجاری با آن و با استفاده از ابزار برقی و دستی بسیار آسان می‌باشد. استفاده از میخ و چسب با این نوع چوب راحت‌تر است.

ایجاد ارزش بالای کار

این نوع چوب ارزان نیست اما به گرانی چوب‌های سخت هم نخواهد بود. به همین دلیل این نوع چوب برای ساختن کابینت‌هایی با ظاهر بسیار زیبا با قیمتی مناسب و بسیار ایده آل است. چوب گیلاس برای استفاده در ساخت وسایل چوبی و میز تلویزیون، کابینت و منبت کاری مناسب است.

کاربردهای چوب گیلاس

در ادامه به مواردی که در ساخت آنها می‌توان از چوب گیلاس استفاده کرد اشاره می‌نماییم:

 • ساخت کابینت
 • کمد
 • سرویس خواب
 • مبلمان داخلی
 • کفپوش
 • ظروف چوبی
 • آلات موسیقی
 • روکش چوبی
 • مبلمان فضای بیرون
 • منبت
 • معرق
 • مشبک کاری

سوالات پر تکرار

در ادامه به سوالاتی که درباره این نوع چوب دارید، پاسخ داده‌ایم:

آیا از چوب این درخت می‌توان برای طعم دهی غذا استفاده کرد؟

بله. سوزاندن چوب این نوع درخت برای تهیه غذاهای دودی به ویژه گوشت بسیار کاربردی است و طعم و بوی بی نظیری به غذا می‌بخشد.

قیمت چوب گیلاس چقدر است؟

قیمت این نوع چوب با توجه به حجم و اندازه آن بسیار متفاوت است. اما در کل چوب این درخت جزو گران قیمت‌ترین چوب‌ها در کل دنیا می‌باشد.

بافت چوب گیلاس چگونه است؟

بافت این نوع چوب راست تار و همگن است و گاهی کج تاری در آن دیده می‌شود. این نوع چوب به دلیل این نوع بافت، بسیار خوش پرداخت بوده و قابلیت انعطاف و فرم پذیری مناسبی دارد. بنابراین برای ایجاد اشکال مختلف و لوازم دکوراسیون لوکس و هنرهای منبت کاری و مشبک کاری بسیار انتخاب مناسبی است.

آیا این نوع چوب خاصیت رنگ پذیری دارد؟

بله. این نوع چوب خاصیت رنگ پذیری و لاک خوری خوبی از خود نشان می‌دهد. اما به دلیل رنگ زیبای آن بهتر است از رنگ‌های شفاف مانند سیلر،کیلر و پلی استر برای رنگ کاری آن استفاده گردد. رنگ این نوع چوب به گونه‌ای است که گرمای روح انگیزی به فضا می‌بخشد.