وبلاگ شرکت تولیدی صنعتی نواچوب

چوب گردو و آموزش نحوه تشخیص انواع آن

چوب گردو

چوب گردو یک نوع چوب سخت و متراکم است. به دلیل اینکه انواع چوب گردو، استحکام و مقاومت بالایی دارند در نجاری و ساخت مبلمان بسیار پرکاربرد هستند. روکش چوبی گردو قیمت مناسبی دارد و بسیار مقرون به صرفه است. چوب یکی از ابتدایی‌ترین موادی است که انسان از آن برای ساخت وسایل مختلف استفاده می‌کند و یکی از مهم‌ترین موادی است که از آن در ساخت و ساز استفاده می‌شود. چوب با داشتن ویژگی‌های منحصر بفرد همیشه یکی از مهم‌ترین المان‌ها در دکوراسیون است و زیبایی بی همتا و نقش و نگار متفاوت و ایجاد حس گرما برای محیط از ویژگی‌های چوب است. در ادامه این مطلب از سایت نواچوب بیشتر با این نوع چوب و نحوه تشخیص چوب گردو آشنا خواهید شد.

ارتفاع درخت گردو معمولا بین 24 تا 35 متر است و قطر آن 1.5 تا 2 متر و چگالی آن حدود 640 کیلکوگرم بر متر مکعب است. چوب گردو بعد از سنباده کاری بسیار صاف و صیقلی می‌شود و بافت زیبای آن نمایان می‌شود. چوب گردو از خانوداه چوب راش سانان است و بیشتر در ژاپن، چین و آمریکا و فرانسه کشت می‌شود. اما یکی از معروف‌ترین انواع درخت گردو در ایران رشد می‌کند. درخت گردو ایرانی ابتدا در ایران و سپس به خاورمیانه، یونان، روم، انگلیس و آمریکا برده شد. این درخت در آب و هوای معتدل بسیار عالی رشد می‌کند و بیشتر در مناطق شمال ایران، مغان، درگز، فارس، ارومیه و همدان به خوبی رشد می‌کند.

آشنایی با چوب گردو و ویژگی های آن

درخت گردو از انواع درخت پهن برگ است و جزو خانواده راش سانان است. این درخت با آب و هوای معتدل سازگار است و این درخت جزو درختان با ارزش است و تنها جنگل طبیعی باقیمانده‌ی آن در قرقیزستان است. انواع گردو در دنیا با دو نوع گردوی سفید و گردوی سیاه شناخته می‌شود. نهال این درختان تحمل شرایط آب و هوایی بسیار سرد را ندارند. اما برخی از گونه‌ها در مناطق سردسیر سازگاری خوبی را نشان می‌دهند. گرمای زیاد و شدید هم برای گردو مناسب نیست.

آشنایی با انواع چوب گردو و کاربردهای آن

بسیاری تصور می‌کنند که چوب گردو به رنگ شکلاتی تیره یا قهوه‌ای است. این در حالی است که تنها رنگ چوب گردوی بومی آمریکای شمالی، قهوه‌ای تیره است. انواع دیگر چوب گردو در طیف‌های رنگی قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای متمایل به بنفش، قهوه‌ای متمایل به قرمز و خاکستری موجود است. از لایه بیرونی درخت گردو برای تولید چوب سبک‌تر و از لایه‌های میانی برای تولید چوب سنگین‌تر با رنگ تیره استفاده می‌شود. بیشتر از 12 گونه چوب گردو در دنیا وجود دارد که چوب گردو انگلیسی، سیاه و سفید از بهترین انواع چوب برای مصارف مختلف مثل مبلمان سازی است. بر خلاف چوب گیلاس، بلوط و افرا که با افزایش سن، رنگ آنها تیره می‌شود، چوب گردو به مرور زمان روشنتر می‌شود. اما این روند با پرداخت مجدد و استفاده از روغن جلای مناسب می‌توان تا حد زیادی کنترل کرد و رنگ عسلی ملایمی به چوب دارد.

چرا رنگ چوب گردو تغییر می‌کند؟

دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها، قرار گرفتن چوب در معرض نور خورشید است. همچنین برخی از تولید کنندگان پالت چوبی از بخار برای خشک کردن چوب استفاده می‌کنند. همین کار باعث می‌شود رنگ چوب به خاکستری تغییر رنگ دهد. بروسن یا لپ به گره‌های بزرگ و کوچک یا غده‌های درخت گفته می‌شود که در مورد چوب گردو باعث ایجاد نقش زیبا و منحصر بفرد می‌شود.

بروسن در اثر رشد روی درخت ایجاد می‌شود و شبیه به زگیل می‌شود.  گره بروسن در اثر تقسیم غیر طبیعی سلول‌های رشد ایجاد می‌شود. نقش بروسن در بافت گردو مثل یک الگوی مدور و سفت است. درخت گردوی سیاه در بیشتر خانه‌ها استفاده می‌شود. غلظت رنگ قهوه‌ای در آن متفاوت است و ممکن است قالبی قرمز، بنفش یا خاکستری داشته باشد. گردوی سیاه معمولا الگوی رگه‌ای تقریبا مستقیم دارد و به دلیل استحکام جزو گونه‌های پرطرفدار شناخته شده است.

چوب گردو سخت است یا نرم؟

برخی به اشتباه بر این باورند که واژه سختی یا نرمی نشان دهنده میزان مقاومت چوب در برابر ضربه یا صدمه است. اما چوب سخت به چوب درختان پهن برگ مثل گیلاس، گردو، بلوط، افرا می‌گویند.  چوب نرم به چوب درختان سوزنی برگ مانند سرو، کاج و صنوبر گفته می‌شود. چوب سخت به آرامی سوخته می‌شود و ذغال آن ماندگاری بالایی دارد. اما آتشی که از چوب نرم تولید می‌شود، حرارت زیادی دارد و البته عمر کوتاهی هم دارد. معمولا سازه چوبی ساخته شده از چوب نرم است.

میزان سختی و مقاومت چوب گردو چگونه است؟

برای تعیین میزان سختی و دوام چوب از آزمایشی به نام ژانکا استفاده می‌شود. در این آزمایش توپی فولادی روی بلوک قرار داده می‌شود و آنقدر به آن نیرو وارد می‌شود تا نصف تیوپ در آن فرو رود. این نیرو بر حسب پوند محاسبه می‌شود. بر طبق این آزمایش میزان سختی گردو برابر با 11010 پوند است. در حالی که میزان سختی چوب گیلاس 9950 پوند است. این نوع چوب سختی و مقاومت بسیار عالی دارد. اما این موضوع به این معنی نیست که در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت و گرما مقاوم است. بنابراین از این نوع چوب نباید در محیط های باز استفاده کنید. چراکه به سرعت می‌پوسد.

نحوه تشخیص چوب گردو

بسیاری به دنبال این سوال هستند که چگونه چوب گردوی اصل را تشخیص دهیم؟ این کار به راحتی انجام نمی‌شود و جزو کارهای سخت است. چراکه بسیاری از انواع چوب شباهت‌های بسیاری بهم دارند. پس بهتر است در قدم اول لوازم چوبی خود را از مغازه‌های معتبر تهیه کنید. این نوع چوب در مقایسه با دیگر چوب‌های دیگر، گران قیمت‌تر است. به همین دلیل اغلب از آن برتی روکش استفاده می‌کنند. این نوع چوب به عنوان روکش باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود و ظاهر چوب را برای کار ایجاد می‌کند. درخت گردو کلرو (Claro walnut) یک نوع چوب نفیس رنگارنگ است که بعد از برداشت معمولا به جای خشک کردن در کوره، آن را در معرض هوا، خشک می‌کنند تا نوارهای رنگی زیبای آن حفظ شود.