وبلاگ شرکت تولیدی صنعتی نواچوب

چوب نراد چه کاربردهایی دارد؟

چوب نراد

چوب نراد از انواع چوب روسی و از پر مصرف‌ترین محصولات در صنعت چوب و کارخانه‌های ساخت پالت چوبی است. در سال‌های گذشته با محدودیت واردات به دلیل تحریم و گرانی ارز، کم کم واردات چوب کاج (نراد) از بسیاری از کشورها محدود شد و واردات چوب روسی جایگاه بالایی در بازار چوب ایران پیدا کرد. چوب نراد که با نام علمی Abies Alba یا fir شناخته می‌شود از گونه‌های اصلی و پر تعداد کاج است که در نیمکره شمالی رشد می‌کند. گونه‌های مختلف درخت کاج در همه دنیا به دلیل فراوانی و قیمت ارزان دارای کاربردهای فراوانی هستند. در ادامه این مطلب از وب سایت نواچوب قصد داریم شما عزیزان را با چوب نراد روسی و مزایا و معایب تخته چوب نراد روسی آشنا کنیم.

البته گونه پرمصرف درختان کاج در ایران، تخته نراد روسی می‌باشد. نراد روسی بیشتر در الوارهای 6 متری و در ضخامت‌های 25 میلی‌متر تا 70 میلی‌متر و عرض 15 سانتی‌متر تا 20 سانتی‌متر و به صورت مرطوب و یاخشک کن رفته یافت می‌شود. از مزیت‌های اصلی این چوب می‌توان به قیمت پایین و نرم بودن آن اشاره کرد که البته به دلیل نرم بودن نیز می‌توان راحت‌تر با آن کار کرد. چوب درخت نراد با وجود اینکه تراکم و جرم مخصوص کمتری از چوب‌هایی مثل بلوط دارد، مقاومت بالایی در برابر شوک و تنش دارد و در دسته چوب‌های نرم قرار می‌گیرد. این چوب به دلیل کاشت صنعتی دارای قیمت کمتری نسبت به دیگر چوب‌ها است و بزرگترین استفاده از چوب نراد روسی برای مبل است.

رنگ و بافت چوب نراد روسی

چوب روسی از نظر شکل ظاهری دارای رنگ روشنی است که رگه‌های قهوه‌ای متمایل به قرمز دارد. برخی گونه‌های این چوب بسیار مفید و برخی دیگر متمایل به زرد هستند. سطح پوسته نراد به صورت یکدست نبوده و یک در میان رنگ و سختی چوب باهم متفاوت است. سطح تخته روسی دارای دو نوع پوسته با رنگ روشن و سطح نرم و کمی زبر و  پوسته با سختی بیشتر و براق‌تر می‌باشد. با توجه به نوع اول، تخته نرادهایی که دارای سطح زبرتری هستند رنگ بیشتری را به خود جذب کرده و این یکی از دلایلی است که رنگ کردن نراد روسی به روش غیر پوششی کار ساده‌ای نباشد. معمولا بافت این تخته‌ها بسته به اینکه از کدام قسمت تنه درخت بریده شده باشد، می‌تواند متفاوت باشد.

دلیل استفاده از چوب نراد چیست؟

استفاده از چوب کاج محدود به ایران نیست و در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب درخت نراد یک چوب سبک و در عین حال با ساختاری قوی است که در گذشته از آن برای ساخت واگن قطار و دکل کشتی استفاده می‌شد. این چوب در برابر آب و پوسیدگی مقاومت خوبی دارد. به همین علت استفاده از آن در کشتی سازی کاملا منطقی است.

کاربردهای چوب روسی

این چوب به دلیل قیمت پایین‌تر و نرم بودن آن از محبوبیت زیادی بین نجاران و تولید کنندگان برخوردار است و به همین دلیل دارای کاربردهای زیر می‌باشد:

  • چوب نراد روسی برای مبل
  • دکوراسیون داخلی و خارجی
  • کاغذ سازی
  • پالت سازی و ساخت پالت چوبی
  • انواع کفپوش و دیوارپوش‌های ساختمانی

این نوع چوب روسی به دلیل وجود بافت نرم، سبک بودن و قیمت مناسب و در دسترس بودن در بین فعالان بازار چوب محبوب است. کیفیت چوب نراد باعث شده تا کار با ابزارهای نجاری آسان‌تر باشد.

گره و ترک‌های چوب نراد

یکی از ویژگی‌های مهم این نوع چوب که در ظاهر و جلوه آن تاثیرگذاتر است، مقدار گره و ترک‌های روی سطح آن است. به این نکته توجه کنید که هرچه عرض الوار کمتر باشد، احتمال وجود ترک در آن کمتر است. معمولا الوارها بعد از خشک شدن، ترک برمیدارند، پس اگر الوار بزرگی را در یک کارگاه چوب فروشی دیدید که هیچ اثری از ترک در آن نیست، به مرطوب بودن آن شک کنید. باید توجه داشته باشید که مقدار ترک و گره چوب نراد بستگی به نوع استفاده شما دارد. اگر قصد دارید که از الوار نرادی در دکوراسیون و تزیینات داخلی استفاده کنید، اگر چوب شما مقداری ترک داشته باشد اشکالی ندارد. به شراطی که فشار زیادی به چوب‌ها در حین کار وارد نشود. چون هرچه ترک و گره چوب بیشتر باشد، مقاومت آن نیز کمتر است. البته یکی از مزیت‌های این ترک و گره‌ها، جلوه طبیعی و زیبایی است که به کار شما می‌دهد.

مزایا تخته چوب نراد روسی

در ادامه به مزیت‌های استفاده از این نوع چوب روسی اشاره خواهیم کرد:

رنگ پذیری چوب نراد

چوب نراد در دسته چوب‌های با رنگ پذیری مناسب و خوب قرار می‌گیرد. هر رنگی را می‌توانید بر روی این چوب اجرا کنید.

ساخت سازه‌های سبک با چوب نراد

این چوب‌ها به نسبت چوب‌هایی دیگر مانند بلوط دارای وزن کمتری هستند و به همین دلیل سازه‌های ساخته شده با این چوب سبک‌تر بوده و به راحتی امکان جابجایی دارد.

مقاومت بالا در برابر موریانه

به دلیل وجود رطوبت بسیار بالا و شرایط زیست محیطی، حشرات زیادی اقدام به تخم گذاری در چوب‌ها می‌کنند و این موضوع باعث ایجاد مشکلات زیادی در سازه‌های چوبی می‌شود. چوب کاج به دلیل طعم و خاصیت خود، مورد علاقه حشرات نیست و نباید نگران استفاده از آن در مناطق مرطوب شوید. به همین دلیل است که خریداران مبلمان ساکن در شمال کشور اگر قصد خرید مبلمان دارند، باید توجه ویژه‌ای به نوع چوب به کار رفته در کلاف مبلمان داشته باشند که حتما از چوب روسی (نراد) باشد.

سبک بودن از مزایای چوب نراد

سبکی این چوب به نسبت مابقی چوب‌ها بسیار عالی است. این سبکی بیشتر خود را در ساخت لوازم دکوری بزرگ نشان می‌دهد. چراکه درختان کاج، سرعت رشد بیشتری دارند ولی در عوض مقدار تراکم آنها کمتر است و سبک به نظر می‌رسند. برای مقایسه وزن این چوب با بقیه چوب‌ها، کافیست چوب درخت عناب و راش گرجی و نراد روسی را در نظر بگیرید. نراد روسی تقریبا دو سوم چوب راش و نصف چوب عناب وزن دارد. چراکه چوب راش و عناب و به ویژه چوب عناب بسیار متراکم هستند.

ظاهر زیبا

نراد با طیف رنگ روشن و رگه‌های تیره نمای بسیار زیبایی دارد و از آن می‌توان به عنوان دیوار پوش نیز استفاده کرد.

آسیب کمتر به محیط زیست

با توجه به اینکه نراد به صورت صنعتی کاشت می‌شود و دوره کاشت و برداشت آن به نسبت دیگر درختان کوتاه‌تر است، درختان جنگلی کمتری بریده می‌شوند و به محیط زیست و جنگل‌های طبیعی جهان آسیب کمتری می‌رسد.

مقاومت بالا در برابر رطوبت

چوب روسی  در برابر رطوبت هوا مقاوم است. از این رو یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده در مناطق شمالی و جنوبی کشور به دلیل وجود رطوبت هوا یا همان شرجی بودن و محیط هایی مانند سونا و جکوزی می‌باشد.

مقاوم در برابر فشار

برخی از افراد بر این باورند که چوب روسی به دلیل نرم بودن، دارای مقاومت خوبی نیست. در حالی که این گمان غلط است. اگرچه نراد چگالی و جرم کمتری نسبت به چوب‌های با تراکم بالا نظیر بلوط دارد. اما در برابر تنش و فشار، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

معایب چوب نراد روسی

در کنار تمامی مزیت‌های این نوع چوب، از معایبی نیز برخوردار است که عبارتند از:

  1. عدم مقاومت در برابر خش و ضربه
  2. نیاز به نگهداری و مراقبت
  3. وجود گره در بافت چوب