وبلاگ شرکت تولیدی صنعتی نواچوب

کپک زدن پالت از جنس چوب و راه های جلوگیری از آن

کپک زدن پالت

کپک زدن پالت چوبی یکی از مهم‌ترین عوامل در خرابی پالت‌های چوبی است. کپک زدن چوب و پالت می‌تواند سبب کاهش طول عمر و خرابی پالت‌ها شود. علت کپک زدن چوب را می‌توان رطوبت و هوای گرم دانست که محیطی مناسب برای رشد و تکثیر کپک‌هاست. پالت‌های چوبی از جهات متعددی به اسب‌های بارکش شباهت دارند. امروزه بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها از انواع پالت به ویژه پالت چوبی برای کاربردهای مختلفی مثل حمل و نقل و انبارداری استفاده می‌کنند. اگرچه این پالت‌ها از جنس بسیار بادوام و مستحکمی هستند اما لازم است برای جلوگیری از کپک زدن پالت و رفع کپک چوب راه چاره‌ای اندیشید. چراکه هرگونه آسیب به این سازه می‌تواند کار را مختل و غیر قابل استفاده کند. بنابراین در این مطلب از سایت نواچوب تصمیم گرفته‌ایم روش‌های جلوگیری از کپک زدن پالت را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

از آنجایی که پالت‌ها برای انتقال ایمن کالاها بکار می‌روند، باید روش‌هایی برای مقابله با رشد کپک و از بین بردن کپک چوب انجام شود. بنابراین تا آخر این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر با روش‌های جلوگیری از کپک زدن پالت چوبی و رفع کپک چوب آشنا شوید.

چگونه از کپک زدن پالت جلوگیری کنیم؟

از آنجایی که بسته بندی محصولات مختلف با این سازه‌ها انجام می‌گیرد باید در حفظ و نگهداری آن‌ها کوشید. در صورتی که از این سازه به درستی استفاده شود و نگهداری اصولی برای جلوگیری از تخریب پالت انجام گردد، شاهد عمر مفید پالت چوبی خواهید بود. اما در صورت استفاده نادرست و عدم نگهداری اصولی این سازه زودتر آسیب می‌بیند و تخریب خواهد شد. عواملی نظیر رطوبت، گرمای بیش از اندازه، باران و … از اصلی‌ترین عوامل ایجاد کپک چوب می‌باشند و ممکن است برای هر مجموعه‌ای بوجود بیاید. اما با رعایت چند نکته ساده می‌توانید از کپک زدن چوب جلوگیری کنید:

  1. اولین نکته برای جلوگیری از کپک زدن پالت و کپک چوب این است که هنگام خرید، پالتی را تهیه کنید که از چوب کاملا خشک ساخته شده باشد. بهترین نوع چوب خشک برای ساخت این سازه، درخت کاج جنوبی زرد است. چوب این درخت هیچگونه رطوبتی ندارد.
  2. دومین نکته این است که برای حمل و نقل چوب‌های درختان تا کارخانه تولید پالت، آنها را با برزنت بپوشانید تا در معرض آب و رطوبت قرار نگیرند.
  3. پالت‌های از جنس چوب به خودی خود زمانی که در جای تاریک و ثابت قرار بگیرند امکان رشد کپک وجود دارد. از این رو به این نکته توجه کنید که برای جلوگیری از کپک زدن پالت باید هر چند وقت یکبار آن‌ها را جابجا نمایید تا هوا بین آنها جریان یابد و مانع رشد و ایجاد کپک شود.
  4. در فصول گرم سال، نباید پالت‌های چوبی را در معرض گرمای محیط قرار دهید. بهتر است برای جلوگیری از کپک زدن پالت دمای هوای محل نگهداری آن و دمای کانیتر را تنظیم نمایید.
  5. از دیگر راه‌های جلوگیری از کپک زدن پالت چوبی، چرخاندن آن است.
  6. در فصول سرد به ویژه در شرایط جوی مرطوب که بارش باران و رطوبت زیاد است، پالت‌ها را به خوبی بپوشانید و از آنها به خوبی مراقبت نمایید تا خیس نشوند و رطوبت به درون آنها نفوذ نکند.

نقش کارخانه تولید پالت چوبی در جلوگیری از کپک‎زدن این سازه چیست؟

کارخانه‌ای که از آن اقدام به خرید پالت می‌کنید بسیار مهم است و بخشی از وظایف بر عهده سازنده پالت می‌باشد. از آنجایی که کپک‌ها در شرایط مطلوبی رشد می‌کنند، بنابراین کارخانجات تولید پالت چوبی باید در زمان تولید از چوب کاج جنوبی زرد استفاده نمایند و از چوب جنگلی سبز خشک درون کوره استفاده نکنند. چراکه چوب‌های جنگلی سبز به دلیل رطوبت بالایی که دارند دچار کپک زدگی خواهند شد. چوب‌های قطع شده باید در مکانی که هوا در آنجا جریان دارد، نگهداری شود. در زمان حمل و نقل نیز چوب‌ها تا رسیدن به کارخانه تولید پالت باید توسط برزنت پوشانده شوند. بزرنت یک نوع ماده‌ای است که مانع نفوذ رطوبت و بارش به چوب می‌شود. تولید کنندگان و فروشندگان سازه‌های چوبی باید برای جلوگیری از کپک زدن پالت تمام آنها را دائما بچرخانند تا با ایجاد جریان هوا مانع رشد کپک شوند.

مصرف کننده برای جلوگیری از کپک زدن پالت باید چه اقداماتی انجام دهد؟

در صورت خرید پالت، اگر این سازه‌ها کپک زده باشند، شما می‌توانید در همان زمان آنها را مرجوع کنید. اما اگر مدتی از خرید شما گذشته باشد، دیگر نمی‌توانید آن را مرجوع کنید و سازه شما غیر قابل استفاده است. بنابراین برای جلوگیری از پرداخت هزینه مجدد تمام نکات نگهداری پالت را رعایت نمایید و از عوامل مخرب، سازه‌ها را دور نگهدارید. شما عزیزان باید برای جلوگیری از کپک زدن پالت بعد از خرید، آنها را دائما بچرخانید و جریان هوا در انبار و کانتینر را حفظ نمایید. کپک‌ها یک مشکل بزرگ برای مصرف کنندگان و تولید کنندگان پالت‌های چوبی هستند و این موضوع بیشتر در فصول گرم سال به چشم می‌خورد.

شما نیز باید در هنگام دریافت پالت‌های خود، این محصولات را به صورت دقیق و کامل بررسی کنید تا اطمینان یابید پالتی که تحویل گرفته‌اید، بدون هیچ‌گونه کپک یا مشکلات این چنینی است. علت این مورد این است که کارخانه‌های ساخت پالت چوبی معمولا بعد از تحویل به شما هیچ مسئولیتی را قبول نخواهند کرد. عدم علت قبول این مسئولیت این است که برای کپک زدن پالت تنها کمتر از 3 ساعت زمان کافیست و این کپک‌ها ممکن است به دلیل عدم نگهداری درست شما به وجود بیاید.

پالت‌های چوبی تا چه زمانی کپک نخواهند زد؟

بعد از تولید این سازه بازهم امکان رشد کپک وجود دارد. بهترین روشی که می‌توانید به‌منظور جلوگیری از کپک زدن پالت و رفع کپک چوب انجام دهید، این است که در طول حرکت آن‌ها را بچرخانید تا تمامی سطوح آن با هوای تازه ارتباط داشته باشد. همچنین تا زمانی که پالت‌ها را در محلی سربسته و گرم قرار ندهید، کپک نخواهند زد. تا زمانی که درون کامیون حمل و نقل، جریان هوا وجود داشته باشد، پالت‌ها کپک نخواهند زد. در غیر اینصورت کمتر از سه ساعت شاهد کپک زدن پالت خواهید بود.

روش از بین بردن کپک چوب چیست؟

از بین بردن کپک چوب باید با ماسک تنفسی در فضایی پلمپ انجام شود. سپس رفع کپک چوب با استفاده از آب و صابون برای چوب رنگ شده و وایتکس برای چوب خام انجام می‌گیرد. درصورت نیاز نیز برای از بین بردن کپک چوب می‌توانید از سنباده استفاده کنید.