وبلاگ شرکت تولیدی صنعتی نواچوب

چوب توسکا و مزایای آن در دکوراسیون

چوب توسکا

چوب توسکا (Alder wood) از نمونه چوب‌های معروف در صنعت تجاری و مبل سازی است. یکی از دلایلی که از این نوع چوب به شدت استفاده می‌شود به دلیل حضور گشترده این درخت در چنگل‌های خطه شمال است. به طور معمول 13% از حجم درخت‌های جنگل ایران درخت توسکا است. به دلیل ریشه عمیق و بومی این نوع درخت حضور توسکا در صنعت ایرانیان پر رنگ و نمایان است. البته دلیل استفاده زیاد از چوب توسکا تنها به دلیل بومی بودن آن نیست، بلکه در حوزه چوب مورد استقبال بیشتری از مردم قرار دارد.

به طور کلی بر روی کره زمین انواع مختلفی از گونه‌های گیاهی رشد می‌کنند. هر کدام از این گونه‌های گیاهی دارای کاربردها و خواص خاصی هستند. درخت توسکا یکی از این گونه‌های گیاهی است. از چوب درخت توسکا برای ساخت وسایل و سازه‌های تزیینی چوبی استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید که چوب توسکا بهتر است یا راش؟ باید بگوییم که چوب توسکا کاربردی‌تر و موثرتر است.یکی از دلایلی که از چوب در مکان‌ها و دکوراسیون استفاده می‌شود طبع گرم و آرامش بخش چوب است. در ادامه این مطلب از سایت نواچوب به توضیحات بیشتری درباره این نوع چوب می‌پردازیم.

معرفی چوب درخت توسکا

درخت توسکا از درخت‌های بسیار معروف و بومی در ایران است. علاوه بر ایران در جای جای جهان به خصوص سرزمین‌های مرطوب نیکمره شمالی فراگیر است. درخت توسکا از جمع درختان پهن برگ است و برگ‌های آن در فصل خزان می‌ریزد. چوب توسا ظاهر سختی دارد و شبیه به چوب راش است. اما با نگاهی ساده می‌توان متوجه تفاوت این دو نوع چوب شد. چوب راش تیره‌تر از چوب توسا یا الدر است. همچنین چوب الدر بافتی ملایم و ظاهری سخت دارد.

درخت توسکا در نقاط مختلف جهان رشد می‌کند و 100 سال عمر دارد. بیش از 20 گونه مختلف از این نوع درخت وجود دارد. توسکای ییلاقی و قشلاقی دو نمونه از گونه‌های مختلف این درخت هستند. درخت توسکا معمولا ارتفاع کمی دارد و به شکل درختچه است. زمانی که درخت توسکا به شرایط ایده‌آل است تا 21 متر رشد می‌کند. شاخه‌های این درخت متمایل به خاکستری هستند و برگ‌های بیضی و مدور دارند. این گیاه بسیار رطوبت پذیر است و در نقاط مرطوب رشد می‌کند. از برگ، پوست تنه و چوب این درخت استفاده‌های زیادی می‌شود. برای مثال در صنعت دکوراسیون برای ساخت میز تلویزیون از این نوع چوب استفاده می‌شود.

خصوصیات ظاهری چوب توسکا

چوب الدر مخلوطی از رنگ‌های درهم آمیخته است و ظاهر نسبتا آشفته‌ای دارد. در کل چوب توسکا به رنگ سفیدی که متمایل به رنگ زرد و یا صورتی و شاید هم قرمز است. Alder wood ایرانی رنگ سفید کمی دارد. توسکا ایرانی در واقع بیشتر ظاهری از قرمز به سفید دارد. البته در تخته چوب آن می‌توانید رنگ سفید و سرخی و حتی زردی دل انگیزی را ببینید. رنگ توسکا بسته به حجم نور محیط تغییر می‌کند. برای مثال زمانی که این نوع چوب در حجم زیادی از تابش آفتاب قرار بگیرد کاملا قهوه‌ای می‌شود. بازی رنگ‌ها در توسکا از رنگ‌های سفید تا سرخ و قهوه‌ای شروع می‌شود.

ویژگی‌ چوب توسکا

یکی از چوب‌های نرم در صنعت چوب سازی چوب توسکا است. همچنین توسکا نرمی و انعطاف پذیری بیشتری دارد. حالت دهی این نوع چوب با دست یا ماشین آلات صنعتی بسیار راحت است. اما باید دقت کنید که فرورفتگی و یا گودی در سطح آن ایجاد نشود. بنابراین بسیار نرم است. رنگ این چوب زمانی که برش داده شود سفید رنگ است. بعد از مدتی به رنگ قرمز و صورتی تمایل پیدا می‌کند. البته هرچه سن درخت بیشتر باشد رنگ چوب تیره‌تر است.این نوع درخت بیشتر در شمال ایران، ارمنستان و گرجستان پیدا می‌شود. در زیر به بررسی مشخصات این چوب پرداخته‌ایم:

 1. وزن چوب توسکا بین 450 تا 500 کیلوگرم بر متر مکعب متغیر است.
 2. دارای بافتی متراکم و وزنی تقریبا سبک
 3. خاصیت رنگ پذیری بالایی دارد.
 4. به دلیل بافت نرم آن به راحتی می‌توان با چسب و میخ بر روی آن کار کرد.
 5. جذب سریع رطوبت
 6. به خوبی صیقلی و پرداخت می‌شود.
 7. جزو نرم‌ترین چوب‌ها
 8. به دلیل اینکه درخت توسکا تنه‌های صاف و یکدستی دارد. بنابراین به راحتی تخته می‌شود. به همین دلیل در صنعت چوب بری انتخابی عالی است.

 مزایای چوب توسکا

از جمله فواید های توسکا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت نجاری شدن عالی دارد.
 • چوبی عالی برای پیچ کاری
 • برش زنی عالی
 • رنگ پذیری بسیار خوبی دارد. به گونه‌ای که در صنعت و طراحی مبلمان از چوب توسکا استفاده می‌شود.
 • وزن سبک و مقاومت متوسط
 • ارزان قیمت
 • حمل و نقل آسان این نوع چوب با پالت چوبی به دلیل وزن سبک
 • مقاومت بالا در برابر رطوبت
 • چوب توسکا عامل رفع نیتروژن موجود در هوا می‌باشد. به همین دلیل برای محیط زیست بسیار عالی است.

کاربرد Alder wood

درخت توسکا علاوه بر ساخت مبل و مصنوعات چوبی، کاربرد دارویی و درمانی هم نیز دارد. از جمله کاربردهای این نوع چوب عبارت است از:

 • برای تهیه قالبهای چوبی و خراطی نیز استفاده از چوب توسکا استفاده می‌شود.
 • کلاف میل
 • و هنر معرق کاری

خاصیت دارویی

یکی از کاربردهای مهم چوب توسکا در طب و خواص درمانی است. هم پوست تنه و هم برگ این درخت برای خواص درمانی عالی است. پوست تنه درخت توسکا بسیار مقوی و انرژی بخش است. برگ‌های آن خاصیت ضد کرم دارد و باعث تعریق می‌شود. همچنین اگر به گلو درد، زخم در ناحیه دهان و التهاب لثه مبتلا هستید می‌توانید از خواص درمانی این چوب استفاده کنید. همچنین برای دردهای عصبی و رماتیسم بسیار عالی می‌باشد.

روکش تولیدات چوبی

یک استفاده شایع و مهم از چوب توسکا در روکش محصولات و لوازم چوبی است. محصولات چوبی نسبت به عوامل محیطی بسیار آسیب پذیر هستند. اما این روکش‌ها دوام و ماندگاری بالایی دارد. به همین دلیل به راحتی پوسته پوسته نمی‌شود. همچنین احتمال ترک سطحی بر روی این نوع روکش بسیار کم است. برای ساخت کابینت هم از چوب توسکا استفاده می‌کنند.

چوب توسکا برای مبل و صندلی

با وجود وزن کمی که چوب توسکا دارد در گروه چوب‌های نیمه سخت قرار می2گیرد. علاوه بر وزن کمی که این نوع چوب دارد، از ماندگاری بالایی برخورددار است و بسیار انعطاف پذیر و نرم است. همچنین به راحتی میتوان طرح‌ها و نقش‌های ظریفی بر روی آن ایجاد کرد. به همین دلیل برای موارد زیر بسیار کاربرد دارد:

 • ساخت مبل
 • ساخت صندلی تونت
 • صندلی لهستانی
 • صندلی چوبی

توسکا باعث می‌شود تا صندلی‌ها منعطف و سبک باشند.

 کفپوش چوب توسکا در دکوراسیون

این نوع چوب در محیط های مرطوب و خشک بسیار مقاوم است. به همین دلیل برای ساخت کفپوش منازل از چوب توسکا استفاده می‌شود. همچنین چوب توسکا سطح یکنواختی دارد و برای افرادی که به خانه‌هایی با بافت روستایی و قدیمی علاقه دارند بسیار عالی است.حتما سطح کفپوش را خشک کنید و نگذارید تا مرطوب شود.

ساخت درب و پنجره

با استفاده از توسکا در محیط مرطوب آسیبی به آن وارد نمی‌شود. بنابراین یکی از گزینه‌های عالی برای مناطق مرطوب است. نکته مهمی که در زمان استفاده از این نوع چوب وجود دارد این است که نباید سطح چوب خیس بماند و باید خشک شود. چراکه اگر لک شود ظاهر زیبایی در دکوراسیون خانه ندارد. به دلیل مقاومت بالایی که چوب توسکا در برابر رطوبت دارد برای ساخت درب و پنجره از این نوع چوب استفاده می‌شود.

ساخت سازه‌های موسیقی

چوب توسکا باتوجه به الیافی که دارد برای سخت آلات موسیقی بسیار مناسب و کاربردی است. سطح این نوع چوب به راحتی صیقلی می‌شود. به این ترتیب زیبایی دوچندانی به سازه‌های موسیقی می‌دهد. به دلیل بافت نرمی که این نوع چوب دارد حالت‌دهی بهتری دارد و شکل نهایی محصول بسیار تمیز خواهد شد. در زمینه ساخت وسایل موسیقی زیر از این نوع چوب استفاده می‌شود:

 •   گیتار الکترونیکی
 • سه تار
 • تنبور

چوب توسکا بهتر است یا راش؟

این نوع چوب شباهت‌های زیادی دارند. اما با این حال باید بدانید که چوب راش سالیان زیادی است که در صنعت چوب کاربرد دارد. با این حال با وجود اینکه چوب توسکا چوبی ارزشمند و اصیل و دوست داشتنی است. قیممت کمتری نسبت به چوب راش دارد. همین امر سبب شده تا طرافداران زیادی داشته باشد. اما به هر حال این نوع چوب نمیتواند جایگاه کیفی و قابلیت‌های برتر چوب راش را داشته باشد.