وبلاگ شرکت تولیدی صنعتی نواچوب

نحوه چیدمان کالا روی پالت

نحوه چیدمان کالا روی پالت

نحوه چیدمان کالا روی پالت بسیار اهمیت دارد و لازم است کالاها به درستی روی تخته‌های چوبی چیده شوند تا در هنگام حمل و نقل و جابجایی به آنها آسیب وارد نشود. پالت چوبی ابزار مسطحی است که کمک می کند زمانی که محصولات توسط ماشین‌های حمل بار و دستگاه‌های مربوطه بالا برده می‌شوند در یک حالت پایدار باقی بمانند. به این ترتیب نظم بین محصولات حفظ شده و از سقوط آنها جلوگیری می‌شود. همچنین با استفاده از این سازه‌های چوبی مدیریت و ذخیره کالاها در انبار و رعایت استاندارد چیدمان کالا در انبار راحت‌تر می‌شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت این سازه‌ها پایه و اساس چیدمان محصولات در انبارها و جابجایی آنها می‌باشند. اما نحوه چیدمان کالا روی پالت و چیدمان انبار نیازمند رعایت نکاتی است که در این مقاله نواچوب به آن می‌پردازیم.

نقش پالت در انبارداری

پالت‌ پلاستیکی و چوبی از مهم‌ترین تجهیزات برای جابجایی و نگهداری کالاها در انبارداری نوین می‌باشد. زیرا این سازه‌های چوبی و پلاستیکی در ابعاد و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و قابلیت تحمل بار با وزن‌های مختلف را دارند. همچنین قابل تولید متناسب با نیاز مشتری هستند. پالت‌ها روی قفسه‌ها قرار می‌گیرند و به سادگی توسط لیفتراک قابل جابجایی هستند. این محصولات به قفسه بندی انبار صنعتی نیز کمک می‌کنند.

به علاوه پالت در انبارداری نوین نظم خاصی به چیدمان انبار می‌بخشد و موجب رعایت استاندارد چیدمان کالا در انبار بهتر و دسترسی راحت‌تر به یک محصول خاص می‌گردد. امروزه در کارخانجات مختلف کالاها پس از تولید روی پالت‌هایی مانند پالت تاشو چیده می‌شوند و به نقاط دور و نزدیک ارسال می‌شوند. اما روش و نحوه چیدمان کالا روی پالت نیز به دلیل افزایش امنیت و جلوگیری از آسیب به محصولات بسیار مهم است.

نحوه چیدمان کالا روی پالت چوبی ‌برای جابجایی

نحوه چیدمان‌ کالا روی پالت متفاوت است و کالاها به روش‌های مختلف و با چیدمان‌های متفاوتی روی تخته‌های چوبی قرار می‌گیرند. اما برای استفاده بهتر از فضای پالت و مقاوم‌سازی بیشتر آن بهتر است، نحوه چیدمان‌ کالا روی پالت بگونه‌ای باشد که کالاها بتوانند یکدیگر را مهار کنند تا از ریزش آنها جلوگیری شود. برای نحوه چیدمان‌ کالا روی پالت صحیح و اصولی لازم است در ارتباط با

  • ابعاد پالت
  • میزان وزن قابل تحمل توسط پالت
  • قدرت تحمل بسته‌های کالا و کارتن‌های قرار گرفته روی پالت
  • دستورالعمل چیدمان انبار

اطلاعات کامل و مناسبی داشته باشید. اما در حالت کلی نحوه چیدمان‌ کالا روی پالت چوبی و پلاستیکی به دو صورت است که عبارت است از:

نحوه چیدمان کالا روی پالت به صورت بلوکی

در نحوه چیدمان کالا روی پالت به شکل بلوکی باید بدون استفاده از قفسه کالا را روی یکدیگر و یا کنار هم قرار داد. در این روش چیدمان، بلوک‌ها به واحدهای بلوک‌ها به واحدهای کوچکتری به اسم سلول تقسیم می‌شوند که در هر سلول کالا و فضا با تراکم بالا نگهداری می‌شوند.

نحوه چیدمان کالا روی پالت به روش های ردیفی

چیدمان کالا روی پالت اغلب به صورت ردیفی انجام می‌شود. برای ایجاد خلاقیت و افزایش دید بهتر درصورت تمایل می‌توان از چیدمان پالت های پلاستیکی به شیوه پلاستیکی استفاده نمود. در این روش محصولات را به صورت پلکانی روی هم چیده می‌شوند.

طریقه قرارگیری و نحوه چیدمان کالا روی پالت در  انبارها

یکی از مسائل مهمی که افراد در چیدمان انبار با آن روبرو می‌شوند، نحوه چیدمان کالا روی پالت در انبار کارخانجات و شرکت‌های تولیدی می‌باشد. انبارداران براساس دستورالعمل چیدمان انبار، می‌توانند نحوه چیدمان کالا روی پالت را به چندین شکل مختلف انجام دهند. اما باید در هنگام نحوه چیدمان کالا روی پالت دقت و توجه لازم را به کار بگیرید تا بتوانید از فضای پالت به بهینه‌ترین شکل ممکن استفاده کنید. زیرا چیدمان مناسب و صحیح موجب ایجاد مقاومت بیشتر می‌گردد و به این ترتیب کالاها با مهار وزن یکدیگر سقوط نمی‌کند.

انواع بسته بندی کالا روی پالت

برای نحوه چیدمان کالا روی پالت می‌توان آنها را به دو روش فیلم استرچ یا فیلم شیرینگ بسته بندی کرد.

بسته بندی کالا و نحوه چیدمان کالا روی پالت توسط فیلم استرچ

فیلم استرچ روشی ریخته‌ای از ترکیب مواد پلی‌ اتیلن با وزن سبک می‌گویند که به دلیل بالا بردن افزایش مقاومت کششی به شکل چند لایه تولید می‌شود. این روش بسته بندی در صنایع بزرگ با استفاده از دستگاه پالت پیچ و در صنایع کوچک‌تر به صورت دستی انجام می‌شود. خاصیت کششی فیلم استرچ دز نحوه چیدمان کالا روی پالت، موجب تثبیت قطعات روی پالت می‌شود.

بسته بندی کالا با استفاده از فیلم شیرینگ

فیلم شیرینگ روشی حبابی است که در آن ترکیبی از مواد پلی اتیلن سبک و سنگین بکار گرفته می‌شود. فیلم شیرینک به صورت چند لایه تولید می‌شود تا در جهات طولی و عرضی سطح مقاومت کششی و جمع‎شوندگی بالایی داشته باشد. پس از قرار گرفتن فیلم روی پالت، استفاده از حرارت موجب جمع شدن فیلم و تثبیت قطعات روی پالت می‌شود. این روش در ابعاد بزرگ با استفاده از دستگاه شرینک پک و در ابعاد کوچک‌تر توسط دستگاه شیرینک دستی انجام می‌شود.

در نحوه چیدمان کالا روی پالت پلاستیکی باید به چه چیزهایی توجه شود؟

نکاتی که باید در نحوه چیدمان کالا روی پالت بدان توجه کرد شامل انتخاب رنگبندی مناسب پالت، استفاده مناسب از فضای انبار و فضای پالت، اطلاعات دقیق و کافی از ابعاد، قدرت تحمل و رنگبندی پالت می‌شود.

در نحوه چیدمان کالا روی پالت درصورت مرطوب بودن انبار باید از چه پالتی استفاده نمود؟

درصورتی که انبار مرطوب است برای چیدمان کالا روی پالت باید از پالت‌های پلاستیکی به جای پالت چوبی استفاده کرد. زیرا مواد سازنده پالت پلاستیکی مقاومت نسبتا بالایی در برابر رطوبت دارند.