عمر مفید انواع پالت های پلاستیکی و چوبی

عمر مفید انواع پالت

عمر مفید انواع پالت های پلاستیکی و چوبی به عوامل مختلفی بستگی دارد. عمر پالت‌ها براین اساس نیست که بگوییم برای مثال سازه‌ای با توجه به نوع چوب یا مواد بکار رفته در ساخت آن یک سال یا بیشتر عمر می‌کند. بلکه عمر این سازه‌ها با توجه به تعداد سفرهایی که می‌پیمایند بررسی می‌شود. در این مطلب نواچوب عمر مفید این سازه‌های ارزشمند را بررسی می‌کنیم.

کاربردهای گسترده پالت چوبی و پلاستیکی

از آنجایی که پالت‌ها سازه‌هایی محکم و با دوام هستند در حمل و نقل کاربرد گسترده‌ای دارند. از این‌رو در انواع مختلف طراحی و ساخته می‌شوند. مهم‌ترین عامل در تنوع این سازه‌ها به جنس و طراحی آن ارتباط دارد. با توجه به کاربرد گسترده، این سازه‌ها هم از طریق تولیدات داخلی و هم از طریق واردات تهیه شده و به بازار عرضه می‌شوند.

چرا عمر مفید انواع پالت پلاستیکی و چوبی اهمیت دارد؟

یکی از نیازهای اصلی کارخانجات و شرکت‌ها داشتن سرعت بالا و حفظ ایمنی کالا در حمل و نقل می‌باشد و این امر تنها با استفاده از انواع پالت سالم و با کیفیت امکان‌پذیر است. از این‌رو عمر مفید این پالت‌ها یک فاکتور اصلی برای دستیابی به این اهداف می‌باشد. چراکه پالت‌های فرسوده و آسیب دیده به میزان زیادی امنیت و سرعت حمل و نقل را کاهش می‌دهند. بنابراین پالت‌ پلاستیکی، پالت‌های چوبی و باکس‌های چوبی مختلفی تولید شده‌اند که مزایای بسیاری از جمله موارد زیر را دارا می‌باشند:

 • سهولت مراحل ساخت
 • راحتی طراحی و تولید
 • دارا بودن قابلیت تعمیر
 • قابلیت بازیافت
 • استحکام و مقاومت
 • قابلیت حمل توسط لیفتراک، جک پالت و یا جرثقیل

دلایل کاهش طول عمر پالت چوبی

اغلب نمونه‌های پالت‌ چوبی به نحوی ساخته می‌شوند که به زودی خراب نمی‌شوند و به سادگی آسیب نمی‌بینند. اما اگر در معرض:

 • آسیب‌های شدید قرار بگیرند
 • یا بیش از حد توان بارها و محصولات سنگین بر رو آن ها سوار شود

آسیب می‌بینند و منجر به کاهش عمر مفید پالت می‌شوند. سایر عواملی که عمر مفید این سازه‌ها را کاهش می‌دهند عبارتند از:

 • قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب
 • رطوبت
 • حرارت
 • ایجاد برخی کپک ها در پالت چوبی
 • و دیگر شرایط جوی و محیطی نظیر قرار گرفتن در برابر بارش باران

عمر مفید سازه‌های چوبی چقدر است؟

انواع پالت چوبی نظیر پالت یورو یا پالت چوبی سرامیکی و … به سادگی و در مدت زمان کوتاه از بین نخواهند رفت و غیر قابل استفاده نخواهند شد. مگر آنکه تحت آسیب‌های جدی نظیر ضربات شدید و باران‌های سنگین قرار بگیرند و دچار شکستگی و آسیب شوند.
از عوامل جدی که موجب کوتاه و کوتاه‌تر عمر مفید سازه‌های چوبی می‌شود ایجاد برخی انواع کپک‌ها می‌باشد که اصلی‌ترین دلیل ایجاد آن مرطوب بودن چوب هنگام ساخت پالت می‌باشد. به علاوه قرار گرفتن پالت در معرض رطوبت و گرمای شدید امکان رشد کپک‌ها را فراهم می‌کند.

عوامل موثر در طول عمر پالت

اغلب عمر مفید پالت چوبی بین 3 تا 5 سال تخمین زده می‌شود. اما این تنها یک تخمین بوده و عوامل موثر دیگری بر عمر مفید پالت تاثیر دارند. نظیر:

 • تعداد سفرهایی که توسط یک پالت انجام می‌شود. اغلب این سفرها بین 4 تا 6 سفر برای هر سازه تخمین زده می‌شود.
 • میزان توان ظرفیتی که این سازه در جابجایی و حمل بار تحمل میکند.
 • میزان باری که توسط پالت جابجا می‌شود.
  در صورتیکه بخواهید از پالت‌ها برای مدت طولانی‌تری استفاده کنید لازم است به خوبی با اصول نگهداری از پالت چوبی آشنا باشید و هنگام حمل و نقل و جابجایی این نکات را بکار بگیرید.

عمر مفید پالت پلاستیکی

پالت‌ پلاستیکی قادر به انجام 30 سفر بین قاره‌ای هستند و بین 5 تا 15 سال طول عمر دارند. البته همانطور که گفته شده دوام و عمر مفید هیچ نوع پالتی را نباید براساس زمان بررسی کرد. تنها اگر از پالت چوبی و پلاستیکی به صورت طبیعی و استاندارد استفاده شود، انتظار می‌رود در بازه‌های زمانی ذکر شده دوام داشته باشند.

عوامل موثر بر کاهش طول عمر پالت پلاستیکی

استفاده و جابجایی نادرست بیشترین آسیب را به پالت‌های پلاستیکی وارد می‌کند. از این‌رو اگر به درستی استفاده نشوند تعداد سفرهای بلند مدت آنها به میزان زیادی کاهش خواهد یافت. در صورتیکه این پالت‌ها دائما در سفر و جابجایی باشند نزدیک به 3 تا 5 سال عمر مفید خواهند داشت. در غیر این صورت عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

بنابراین برای استفاده مفید از انواع پالت و صرفه جویی در هزینه علاوه بر اینکه هنگام خرید به جنس چوب و مواد اولیه در ساخت پالت پلاستیکی توجه می‌کنید، باید هنگام استفاده نیز نکات و اصول جابجایی را رعایت کنید تا بتوانید بطور طبیعی از پالت‌ها استفاده نمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ماتماس با ما مقالاتویدئو