روش های قفسه بندی انبارهای صنعتی

روش های قفسه بندی انبارهای صنعتی

قفسه بندی انبارهای صنعتی نقش بسزایی در زنجیره مدیریت کالا و توزیع مواد جدید در انبارها دارد. اولین اقدام برای داشتن یک انبار کارآمد و سازمان یافته انتخاب سیستم قفسه بندی انبار می‌باشد. انتخاب سیستم‌های ذخیره‌سازی انبار یک سرمایه گذاری بزرگ وابسته به فرایند طراحی و نحوه قرارگیری آنها در برنامه انبار می‌باشد و به تولید کنندگان کمک می‌کند در فرایند ذخیره‌سازی محصولات با مشکلات کمتری روبرو شوند.

از آنجایی که امروزه چندین دسته سیستم قفسه بندی انبار در بازار وجود دارد، لازم است پیش از اقدام برای قفسه‌بندی انبار و خرید تجهیزات لازم، ابتدا با گزینه‌ها و روش‌های مختلف آشنا باشید. از آنجایی که ممکن است انتخاب یک گزینه برای شما مناسب نباشد و نیاز شما را برآورده نسازد، در این مقاله نواچوب قصد داریم شما را با روش‌های مختلف قفسه بندی انبارهای صنعتی آشنا نماییم.

بهترین قفسه بندی انبار برای شما کدام است؟

اولین قدم برای انتخاب بهترین قفسه‌بندی، بررسی دقیق انبار و نوع تولیدات شما می‌باشد. اگر انبار شما دارای محوطه‌ای بزرگ بوده و برای نگهداری و ذخیره کالاهای بزرگ و حجیم بیشماری استفاده می‌شود، بهترین و کارآمدترین گزینه استفاده از سیستم قفسه بندی صنعتی برای ذخیره‌سازی کالاها می‌باشد.

سیستم قفسه بندی با راک پالت، نقش قلب در بدن را ایفا می‌کند. بنابراین باید هنگام انتخاب بهترین سیستم قفسه‌بندی انبار، توجه خود را روی

 1. مناسب بودن کاربری
 2. امکان به حداکثر رساندن فضای موجود ضمن تسهیل بهره وری

متمرکز نمایید. در مرحله بعد باید تعیین کنید چه ترکیبی از سیستم‌های راک، مناسب‌ترین گزینه برای انبار شما می‌باشد. لازم به ذکر است قفسه بندی انبارهای صنعتی نباید به

 • نوع
 • و اندازه

محدود باشند. از اینرو لازم است بین تمامی گزینه‌ها جستجوی دقیقی داشته باشید و بهترین راه برای قفسه‌بندی انبار خود به منظور به حداکثر رساندن فضای موجود را پیاده‌سازی نمایید.

معرفی انواع قفسه بندی انبارهای صنعتی

به منظور کمک به انتخاب بهترین سیستم قفسه بندی انبار، چند روش مورد استفاده قرار می‌گیرد که 5 نوع متداول آنها عبارتند از:

 • استاتیک
 • انبار ریلی
 • پالت راک
 • چند طبقه
 • نیم طبقه (کفپوش مزنین)

قفسه بندی انبار استاتیک

قفسه‌های استاتیک مکانیزم ذخیره‌سازی هستند که به منظور قرار گرفتن در یک مکان ثابت طراحی شده‌اند. این قفسه‌ها در اکثر موارد به منظور ذخیره موجودی با محصولاتی که نسبتا سبک هستند مثلا چند صد پوند در هر قفسه کارایی دارند. اغلب برای کالاهایی استفاده می‌شود که خالی هستند و بعدا پر می‌شوند.

روش استاتیک با لیفتراک سازگار نمی‌باشد، از این رو برای کالایی استفاده می‌شود که به صورت دستی بارگذاری و سازماندهی می‌شوند. جهت انبار نمودن کالاهای با حجم و وزن بیشتر توصیه می‌کنیم، دیگر روش‌های قفسه بندی انبارهای صنعتی را انتخاب کرده که قادر به تحمل وزن بیشتری هستند و قابل تنظیم در ارتفاع بیشتری می‌باشند.

قفسه بندی انبار ریلی

قفسه بندی ریلی شباهت زیادی به قفسه‌بندی استاتیک دارد با این تفاوت که این سیستم ایستا نبوده و برای نگهداری مواد و کالاهای بیشتر در فضای کمتر طراحی شده‌اند و استفاده می‌شوند.

در این قفسه‌بندی، کابینت‌ها یا قفسه‌ها روی سیستم‌های برقی و ریلی سوار شده و راهروهای ثابت را حذف می‌کنند.بنابراین با دستیابی به کالاها، حتی در مواردی که فضا بسیار کم استف موجب افزایش بهره‌وری می‌شوند.

طراحی قفسه‌های ریلی معمولا به صورت دستی یا مکانیزه انجام می‌گردد. برخی نیز برای کنترل دسترسی به موجودی مجهز به سیستم قفل می‌باشند.

قفسه بندی انبارهای صنعتی به روش پالت راک

در صورتی که انبار شما دارای گردش مداوم محصول است، سیستم راک گزینه بسیار مناسبی برای شما می‌باشد. زیرا این سیستم به شما امکان می‌دهد همزمان به تمامی کالاها و محصولات پالت شده دسترسی داشته باشید و بهره‌وری را افزایش دهید.

برای قفسه بندی بزرگترین و شلوغ‌ترین انبارهای صنعتی اغلب از سیستم‌های پالت به عنوان محور عملیات استفاده می‌شود. به طور معمول سیستم‌های پالت به صورت

ساخته می‌شوند و محصولات تعبیه شده رد جعبه‌های بزرگ را نگه می‌دارند. با توجه به ارتفاع پالت‌ها، جعبه‌ی محصولات توسط لیفتراک یا مکانیسم خودکار در سیستم پکیج مخصوص پالت قرار داده می‌شوند.

قفسه بندی انبارهای صنعتی به روش چند طبقه

یک انتخاب عالی برای شرکت‌هایی با واحدهای کوچک که دارای سهام‌های بزرگی هستند، استفاده از قفسه بندی چند لایه سیستمی می‌باشد. قفسه‌های چند لایه یا چند طبقه به منظور سرمایه گذاری در فضای عمودی طراحی شده‌اند. از آنجایی که در این شرکت‌ها هیچ یک از انبارها دارای اندازه یکسان نیستند، روش قفسه بندی چند طبقه از انعطاف‌پذیری خوبی برخوردار می‌باشد. همچنین با توجه به نیازهای متغیر امکان افزودن یا حذف ردیف‌ها نیز وجود دارد.

نکات استفاده از قفسه‌بندی چند طبقه

قفسه بندی چند طبقه برای کالاهای نسبتا سبک که به صورت دستی انتخاب و سازماندهی می‌شوند، کاربرد دارد. برای حداکثر استفاده از ایم روش قفسه‌بندی، توصیه می‌کنیم هر لایه به صورت استراتژیک ترتیب داده شود و وسایل تا حد امکان متراکم چیده شوند. همچنین لازم است به محدوده وزن و دستورالعمل های رعایت ارتفاع سقف به قفسه توجه شود.

قفسه بندی نیم طبقه (کفپوش مزنین)

در صورتیکه بودجه خوبی در اختیار دارید و استراتژیک شما برای طراحی انبار این امکان را فراهم می‌کند، می‌توان گفت کفپوش مزنین یک گزینه ذخیره سازی موثر برای صرفه جویی در فضا محسوب می‌شود. در واقع کفپوش مزنین یک طبقه دوم (یا سوم یا چهارم) است که در بالای کف انبار اصلی قرار تعبه می‌شود.

اما به دلیل برخورداری از ماهیت ساختمانی، این روش قفسه بندی انبارهای صنعتی، یکی از روش‌های گران قیمت می‌باشد که می‌توانید انتخاب کنید. اما ویژگی بارز این روش این است که قابلت سفارشی سازی نظیر مواردزیر دارد.

 • نورپردازی
 • سیستم‌های آسانسور
 • و نوار نقاله

همانطور که در این مقاله نواچوب بررسی کردیم، سیستم‌های متفاوتی برای قفسه بندی انبارهای صنعتی وجود دارد که با توجه به نوع کالا، بودجه، سیاست‌های انبارداری و … می‌توانید بهترین روش را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است در آینده سیستم‌ها انبارداری و ذخیره‌سازی کالا

 • سبک‌تر
 • مقرون به صرفه‌تر
 • از نظر فناوری پیشرفته تر

خواهند شد. بنابراین گزینه‌ای را انتخاب کنید که انعطاف پذیری کافی برای پشتیبانی از عملیات شما در هنگام ارتقا و رشد انبار را داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ماتماس با ما مقالاتویدئو