وبلاگ شرکت تولیدی صنعتی نواچوب

تخته چوب و معرفی 5 مدل پرکاربرد آن با کاراییشان

تخته چوب و معرفی 5 مدل پرکاربرد آن با کاراییشان

انواع تخته چوب به چوب‌هایی گفته می‌شود که به شکل صفحه هستند و در صنعت چوب از پرکاربردترین مواد مصرفی محسوب می‌شوند. تخته های چوبی مخلوطی از مواد سلولزی، رزین و چسب هستند که تحت فشار زیاد به صورت ورق‌هایی با ضخامت‌های مختلف بوجود می‌آیند. مواد تشکیل دهنده انواع ورق چوب شامل 90 درصد ماده چوبی و 10 درصد مواد دیگر نظیر چسب، رزین و … می‌باشد.
ورق چوب نازک الگوی صنعتی شده از تخته چوب طبیعی است. انواع تخته چوب طبیعی علی رقم تمام جذابیت خود، در خیلی از جهات محدودیت دارند.

انواع تخته چوب فرآورده‌های صنعتی می‌باشند که در ادامه استفاده از چوب‌های طبیعی تولید شدند. در واقع می‌توان گفت ورق چوب نازک همان چوب طبیعی است که در فرآیندی صنعتی شده و با قابلیت‌های جدید و کاربردهایی گوناگون عرضه گردیده است. برای آشنایی بیشتر با انواع تخته های چوبی و قیمت تخته چوب نازک با نواچوب همراه باشید.

انواع تخته چوب

انواع تخته چوب

اگر شما در زمینه کارهای چوبی پولساز و حرفه کار با چوب مشغول به فعالیت هستید و یا به حضور در صنعت چوب علاقه‌مندید، نیاز است تا با جدیدترین تجهیزات و انواع تخته های چوبی و موادی که وارد این صنعت می‌شود آشنایی داشته باشید. تخته های چوبی انواع گوناگونی هستند که با توجه به مواد تشکیل دهنده و درصد فشاری که تحمل می‌کنند، متفاوت می‌باشند. در زیر به برخی از انواع تخته چوب اشاره می‌کنیم:

 • نئوپان
 • تخته چوب ام دی اف
 • چوب‌های پرس غلتکی
 • تخته 3 لایی یا ورق سه لایه چوب
 • تخته فیبر چوبی نازک با دانسیته بالا
 • ورق پی وی سی
 • تخته چند لایه
 • پلای وود
 • چوب او اس بی
 • روکش های چوب
تخته فشرده یا نئوپان

تخته فشرده یا نئوپان

نئوپان یکی از انواع محصولات ساخته شده از تخته چوب می‌باشد. شرکت‌های تولید کننده از خرید ضایعات چوبی نظیر؛

 • مبلمان از کارافتاده
 • پالت چوبی فرسوده
 • قفسه‌های چوبی معیوب
  و غیره برای تولید نئوپان استفاده می‌کنند. ضایعات و خرده‌های چوب با چسب مخلوط شده و تحت فشار استاندارد به تخته‌های چوبی نئوپان تبدیل می‌شوند.

از خصوصیات مثبت نئوپان در مقایسه با دیگر مصنوعات چوبی تولید شده می‌توان به قیمت ارزان‌تر و وزن سبک‌تر اشاره کرد. ویژگی‌های منفی نئوپان مقاومت کم، متورم شدن و باد کردن در برابر رطوبت و باد می‌باشد. همچنین در تولید نئوپان از مواد شیمیایی استفاده می‌شود که سازگار با محیط زیست نیستند. نئوپان به شدت به رطوبت حساس بوده و درصورت کوچکترین برخورد با آب متورم شده و از هم می‌پاشد.

روش های ساخت تخته فشرده چوب یا نئوپان

نئوپان براساس پرس صفحه ای، قالبی و غلتکی و نوع روکش مثل روکش طبیعی، روکش مصنوعی، لاک کاری و بدون روکش دسته‌بندی می‌شود. در زیر به روش‌های تولید نئوپان به عنوان یکی از انواع تخته چوب می‌پردازیم:

تخته های ساخته شده از پرس تخت یا پرس صفحه ای

در این روش ساخت سمت طولی خرده‌های چوب با دورویه تخته موازی قرار می‌گیرد. درواقع با ایجاد فشار عمودی به لایه‌های تخته، خرده‌های چوب به دنبال هم در طول تخته قرار می‌گیرند.

تخته های تولید شده با پرس غلتکی یا پرس بی انتها

در این روش با چرخش غلتک‌های پرس و عبور کیک خرد شده چوب از میان غلتک‌ها تخته به ضخامت مورد نظر می‌رسد. این روش ساخت را برای تولید تخته‌هایی با ضخامت کم بکار می‌برند. این تخته‌ها شامل سه لایه، یک لایه و بدون لایه هستند.

ساخت تخته خرده چوبی با روش قالبی

در این روش بر اساس ابعاد مورد نیاز قالب‌هایی تهیه شده و خرده چوب‌ها و چسب با هم ترکیب می‌شوند و درون قالب ریخته خواهند شد. مواد درون قالب نیز تحت فشار پرس صفحه‌ای و گرما به اندازه مدنظر تخته را تشکیل می‌دهند. این نوع نئوپان صفحات به صورت انحنادار، برجسته، فرورفته و پروفیل‌دار هستند.

تخته چوب mp چیست

تخته چوب mp چیست؟

ام دی اف نوع دیگری از فرآورده‌های چوبی و انواع تخته چوب می‌باشد. اگرچه MDF به هیچ وجه نمی‌تواند جایگزین چوب باشد، اما در حال حاضر و با توجه به اهمیت شرایط زیست محیطی حفظ جنگل‌ها به وفور در بازار وجود دارد و در بین طراحان محبوبیت دارد. تخته‌های MDF به روش خشک تهیه شده، سپس با ملامین و چسب روکش می‌شوند. از کاربردهای ام دی اف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کابینت آشپزخانه‌ها
 • انواع کمد دیواری
 • قفسه
 • و …

از مزایای تخته های چوبی MDF نسبت به نئوپان می‌توان به دانسیته یکنواخت تر و همگن، مقاومت خمشی و الاستیسیته بیشتر، قدرت نگه داری پیچ و میخ بالاتر و ایداری و مقاومت بیشتر در برابر رطوبت اشاره کرد.

ورق PVC چیست

ورق PVC چیست؟

فوم پلی وینیل کلراید سخت یا ورق پی وی سی فومیزه و یا همان ورق PVC در سال‌های اخیر به بازار صنایع چوب وارد شده و نجارها از آن برای ساخت باکس‌ چوبی که به صورت دائم با رطوبت ارتباط دارند استفاده می‌کنند. ورق pvc یکی از انواع تخته چوب است که می‌توان با فن رنک کاری هر بافت و رنگ دلخواهی را روی آن اجرا نمود. ورق پی وی سی فوم سخت ساختاری دارد که می‌توان بدون ایجاد شکاف و ترک روی آن عملیاتی مانند اره کاری، سوراخ کاری و پیچ کردن انجام داد.

از مزایای انواع ورق چوب پی وی سی می‌توان به قابلیت رنگ‌شدن و پرینت شدن، مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی، ماشین‌کاری ساده، مقاومت در برابر حشرات و حیوانات موذی، خواص عایق پذیری بالا و ... اشاره کرد.

تخته فیبر نازک با دانسیته بالا یا HDF

تخته فیبر نازک با دانسیته بالا یا HDF

تخته فیبر با دانسیته بالا یا HDF تحت فشار و حرارت بیشتری با پرس گرم و چگالی 0/8 تا 1/28 گرم بر سانتر متر مکعب ساخته می‌شود. در ساخت فیبر چوبی نازک از مواد شیمیایی مخصوصی برای ایجاد خاصیت‌هایی از قبیل مقاومت در برابر رطوبت و آب و کشش پیچ و قابلیت ماشین‌کاری استفاده می‌شود. تخته فیبر نازک به سبب سنگینی در ضخامت‌های کم ساخته می‌شوند. ضخامت انواع تخته چوب اچ دی اف بین 2.5 تا 8 میلی متر است. قیمت تخته چوب نازک و قیمت انواع تخته فیبر HDF به دلیل وزن بالاتر و مقاومت بیشتر نسبت به انواع تخته چوب MDF بیشتر است.

خرید تخته چوب نازک برای روکش درب، کابینت آشپزخانه، دیوارپوش‌ها، کف‌پوش‌های طرح چوب و… انجام می‌شود.

تخته‌ لایه پلای وود (Plywood) یا تخته سه‌ لا

تخته‌ لایه پلای وود (Plywood) یا تخته سه‌ لا

ورق سه لایه چوب یا تخته چوب پلای وود که در کشور ما با عنوان تخته سه‌لا هم معرفی می‌شود یکی از انواع تخته چوب و فرآورده‌های مرکب چوب است که لایه‌های کم ضخامت چوب از طریق فشار و حرارت بهم چسب زده و فشرده می‌شوند. در ساخت انواع تخته های چوبی پلای وود یا تخته سه لا و تخته چندلایی هر لایه را به صورت عمود بر هم برخلاف جهت رگه‌های لایه‌ی قبلی می‌چسبانند که این کار در افزایش استحکام این نوع تخته چوب نقش بسزایی دارد.

لایه بیرونی و سطحی تخته چند لایه پلای وود نیز از روکش‌های مرغوب و درجه 1 تشکیل شده است. لایه مرکزی این نوع تخته چوب هم یک یا چند لایه بهم چسبیده و بیشتر از لایه‌های درجه 2 بکار می‌رود. لایه میانی بین لایه مرکزی و لایه لایه‌های سطحی در تخته‌های بیشتر از سه لایه وجود داشته و مقاومت و توازن نیروها را تامین می‌کند.

تخته پلای وود در مقایسه با MDF مقاومت بیشتری دارد و برای ساخت یونیت کابینت، پارکت، تولید مبلمان، انواع وسایل چوبی، دیوارهای چوبی و … کاربرد دارد. انواع تخته چوب پلای وود و تخته لایه شامل دو نوع زیر است:

تخته لایه سخت‌ چوب

این نوع باارزش‌ترین و مرغوب تخته لایی است که از چوب درختانی مانند چوب راش، ماهون، بلوط، غان و ... ساخته می‌شود و کاربرد آن در هواپیما‌سازی، کشتی سازی و صنعت ساختمان است.

تخته لایه نرم‌ چوب

تخته‌های چندلایی از چوب درختان نرم‌ چوب مانند چوب صنوبر، کاج، سدر و... تولید می‌شوند و با استحکام کمتر و قیمت پایین‌تر در صنایعی همچون مبلمان و بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تخته چوب او اس بی

تخته چوب او اس بی از ورقه‌های چیپس شده چوب بوجود آمده است که در زوایای مختلف روی هم یا کنار هم چیده شده‌اند. این چیپس‌ها دارای اندازه‌های بین 2 تا 10 سانتی متر هستند و کمتر از یک میلی متر ضخامت دارند.

معمولا برای ساخت تخته چوب osb از چوب درخت کاج و صنوبر و .. استفاده می‌شود. این درختان دارای چوب ارزان تری بوده و خاصیت چسب پذیری بهتری به علت خاصیت فیزیکی خود دارند.

قسمت‌های میانی و سالم چوب این درختان با دستگاه و ماشین آلات صنایع چوب به چیپس‌های چوبی تبدیل می‌شود و بعد از خشک شدن این تکه‌ها در کنار هم قرار گرفته و با چسب‌های ضد آب و رزین اسپری می‌شند و برای پرس کاری به دستگاه پرس منتقل می‌گردند.

معمولا ابعاد این انواع تخته چوبی 122*344 سانتی متر است و ضخامت آن‌ها 6 تا 25 میلی متر می‌باشد. تخته چوب osb دارای 4 گرید است که هرچه شماره گرید ورق بالاتر رود کیفیت آن نیز بالاتر می‌شود.

تفاوت گریدهای مختلف تخته چوب او اس بی در انتخاب نوع رزین و چسب مورد استفاده در

روند ساخت آن‌هاست.

انواع گرید تخته چوب osb

 • OSB-1 : از این ورق‌ چوب در ساخت لوازم چوبی در داخل ساختمان استفاده می‌شود.
 •  OSB-2: از این تخته‌های چوبی در ساخت دیوارهای موقت، کابینت، قفسه‌بندی و دکوراسیون داخلی استفاده می‌گردد.
 • OSB-3: امکان استفاده از این گرید تخته چوب osb در مناطق مرطوب و مکان‌هایی که به حمل بار با ظرفیت بالا نیاز است وجود دارد.
 • OSB-4: امکان استفاده از این تخته چوبی در هر نوع شرایط آب‌وهوایی وجود دارد. این گرید دارای تحمل بار بالایی بوده و برای کارهای سنگین طراحی شده است.

برای فروش انواع ضایعات چوبی خود می‌توانید به وب سایت نواچوب مراجعه نمایید تا علاوه بر کسب سود نقش موثری در حفظ محیط زیست ایفا نمایید. امید که با بازگرداندن ضایعات چوبی به چرخه تولید نقش مفیدی در جلوگیری از جنگل زدایی داشته باشیم.

روکش چوب چیست؟

روکش چوبی در حقیقت لایه نازک چوب است که دارای ضخامتی بین 0.3 تا 3 میلی متر بوده و در روکش کردن تخته‌های سلایی بکار می‌رود. برای نمونه نجارها در زمان ساخت سازه‌های چوبی با پلای وود یا تخته‌سه‌لایی و ام دی اف خام و .. به دلیل نداشتن نمای زیبای سازه از این پوشش برای بهتر کردن نما استفاده می‌کنند.

تخته سه لایی ۳ میلی‌متری چیست؟

در ساخت تخته سه لایی یا همان تخته پلای وود بعد از تبدیل الوارهای تنه درختان به لایه‌‎های نازک چوبی در دما و فشار بالا با چسب‌های مخصوص آن‌ها را بهم چسبانده و ورقی مسطح سه میلی متری در سه لایه ایجاد می‌کنند. این تخته‌ها دارای مزایا و خواص بسیار و مقاومت بالا و صرفه اقتصادی مصرف وسیعی دارند.