پالت چیست و معرفی انواع پالت و تفاوت های آنها

پالت

پالت یا Pallet یک سازه معمولی چوبی برای حمل و نقل است. پالت‌ها معمولا با لیفتراک، جک پالت، لودر، دستگاه‌های بالابر، جرثقیل از محصولات در یک ساختار پایدار پشتیبانی می‌کنند. یک پالت ساختار بنیادی یک واحد بار است که حمل و نقل و ذخیره سازی محصولات مختلف را انجام می‌دهد. پالت، سازه‌ای مستحکم است که در صنایع مختلف برای حمل و نقل کاربرد دارد. نیازهای مختلف صنایع برای حمل و نقل و جابجایی کالا و محصولات درون و بیرون کارگاه‌ها و کارخانجات منجر به ساخت و تولید انواع پالت سبک و سنگین در ابعاد مختلف شده است. در ادامه این مطلب از سایت نواچوب با انواع این سازه و ویژگی‌های آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

پالت سازه‌ای مسطح یا لبه دار و جعبه مانند است که در انواع مختلف چوبی، فلزی و پلاستیکی طراحی و تولید می‌شوند. این سازه‌ها برای جابجایی و چیدمان کالاها بر روی سطح پالت‌ها، لیفتراک، پالت را از روی زمین برمیدارد و در محل مورد نظر قرار میدهد. با کمک این سازه کالاهای سنگین با اندازه‌های مختلف در یک مرتبه جابجا می‌شوند و فرآیند جابجایی کالاها در کمترین زمان انجام می‌شود. البته در سیستم‌های قفسه بندی انبار از قبیل سیستم قفسه بندی پالت راک در کف هر قفسه پالت قرار می‌گیرد تا بسته‌های محصولات و اقلام مختلف بدون نگرانی از بابت ریزش آنها بر روی این سطح قرار بگیرند.

دلایل استفاده از Pallet چیست؟

هدف از ساخت پالت‌ها جابجایی ایمن و به صرفه کالا و بار توسط لیفتراک، جرثقیل و جک دستی می‌باشد. کالا روی پالت قرار می‌گیرد و با تسمه‌های فلزی یا پوشش‌های پلاستیکی محکم انعطاف‌پذیر به یکدیگر و به پالت بسته می‌شوند. استفاده از پالت‌ها علاوه بر حفاظت و ایجاد دقت در جابجایی، نوعی طبقه بندی و دسته بندی در محموله‌های مختلف ایجاد می‌کنند. با توجه به تنوع بسیاری که در Pallet ها وجود دارد ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا از این تجهیزات در انبارداری استفاده می‌شود؟

از مهم‌ترین دلایل استفاده از پالت‌های مسطح، باکس پالت و… می‌توان به ایجاد نظم بهتر در محیط انبار اشاره کرد. علاوه بر این استفاده از این تجهیزات سبب می‌شود تا از فضای موجود در انبار به صورت بهینه استفاده شود و دسترسی به کالاها و اقلام قرار گرفته بر روی آنها نیز آسانتر شود. همچنین یکی از دلایل استفاده از Pallet ها قرارگیری کالاها با بسته بندی‌های کوچک در باکس پالت یا کالاهای مسطح بر روی پالت‌های مسطح باعث می‌شود تا احتمال ریزش و سقوط آنها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

مزایای استفاده از انواع Pallet

از جمله مزایای استفاده از انواع این سازه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسهیل در روند انبار داری
 • کاهش خطرات حمل و نقل کالا
 • بهره برداری از تمام حجم انبار (دسته بندی محصولات به صورت عمودی و افقی به کمک قفسه بندی)
 • کاهش حوادث حمل و نقل
 • کاهش هزینه‌های حمل و نقل
 • سهولت در انبارگردانی

پالت ها چه کاربردی دارند؟

کاربرد نوع مسطح و دیواره‌دار پالت‌ها را می‌توان برای حمل و جابجایی و چیدمان محصولات و کالاهای مختلفی استفاده کرد. برای مثال از جمله کاربردهای این سازه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حمل و نقل کیسه‌های مصالح ساختمانی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی، بسته های لوازم خانگی با ابعاد منظم و نا منظم توسط پالت های مسطح و دیواره دار
 • جابجایی سنگ‌های بزرگ معدنی
 • حمل و نقل دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی با وزن سنگین
 • حمل و جابجایی میوه و تره بار
 • چیدمان کالاهای مختلف در سیستم های قفسه بندی انبار

بررسی انواع پالت ها

در تقسیم بندی انواع پالت لازم است به فاکتورهای مختلفی توجه شود. این فاکتورها شامل جنس سازه و شکل و ساختار ظاهری آن. بر همین اساس می‌توان انواع پالت را به دو گروه کلی Pallet تخت یا مسطح و باکس Pallet تقسیم بندی کرد. جنس Pallet ها می‌تواند از انواع چوب خام، محصولات چوبی بازیافتی، انواع پلاستیک، انواع مواد بازیافتی و یا حتی از انواع فلز است. در ادامه به معرفی انواع این سازه پرکاربرد میپردازیم:

پالت مسطح

پالت تخت یا مسطح یکی از پرکاربردترین انواع پالت هستند که بدون دیواره می‌باشند و بسته‌های کالاها و اقلام مختلف روی سطح آنها قرار می‌گیرند. این نوع پالت گزینه بسیار عالی برای جابجایی و چیدمان بسته‌های مواد غذایی، مصالح ساختمانی و لوازم خانگی می‌باشد که شرایط را برای حمل و نقل جاده‌ای، دریایی و ریلی به راحتی امکان پذیر می‌کند. پالت مسطح دارای ویژگی‌های مختلفی است که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم:

 • ابعاد و اندازه دهانه و عمق پالت های مسطح متغیر است و با توجه به نیازهای مختلف می‌توان گزینه‌های مختلفی از آن را انتخاب کرد.
 • دارای جنس چوب، فلز و پلاستیک
 • این نوع سازه در انواع دو رو دو طرفه، یک رو دو طرفه، دو رو چهار طرفه تولید می‌شود که تفاوت آنها در نحوه جا به جایی هر یک توسط لیفتراک می‌باشد.
 • با توجه به اینکه این نوع پالت بدون دیواره است، بنابراین برای چیدمان و جابجایی کالاها و بسته هایی که دارای اشکال هندسی منظم هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پالت استیرینگر (سه تکه چوب)

این نوع سازه از جنس چوب است و از سه تکه چوب موازی تشکیل شده است. استیرینگر دو راه است. منظور از دو راه بودن این است که جک پالت می‌تواند از دو طرف، آن را بلند کند. در حالی که لیفتراک می‌تواند از 4 طرف آن را بلند کند. بنابراین حمل این سازه با استفاده از لیفتراک بسیار راحت‌تر و سریع‌تر می‌باشد.

جعبه چوبی یا باکس پالت

جعبه چوبی با نام باکس چوبی یا پالت باکس و کریت چوبی شناخته می‌شود. این نوع سازه دارای لبه‌های بلندی است که مخصوص وسایل و بارهای سنگین مثل سنگ و موزاییک و یا میوه‌هایی مانند هندوانه است که لازم است در اطراف نیز از ضربه در امان باشد.

Pallet بلوکی

این نوع سازه با نام مانجو شناخته می‌شود که نسبت به استیرینگر مستحکم‌تر هستند. سازه بلوکی به نحوی طراحی شده که از نظر عمودی و افقی برای حمل بار مناسب‌تر است. از آنجایی که جک Pallet می‌تواند این سازه را از 4 طرف جابجا کند، به عنوان پالت‌های 4 راهی شناخته می‌شوند.

پالت پلاستیکی

Pallet  های پلاستیکی یا پلیمری در مقایسه با پالت‌های چوبی در زمان جابجایی آسیبی به کارگر وارد نمی‌کنند و دارای جنس HDPE و یا PET هستند. از جمله ویژگی‌های پالت پلاستیکی عبارت است از:

 1. قابلیت بازیافت
 2. این نوع پالت‌ها بعد از پایان طول عمر قیمت قابل توجهی دارند.
 3. قابلیت شستشو با آب
 4. به دلیل جنس پلاستیک بدون نیاز به گندزدایی هستند.
 5. قابلیت چاپ و حک لوگوی شرکت‌ها بر روی آن
 6. تولید در رنگ‌های مختلف (این قابلیت برای جداسازی محصولات کارخانجات و انبارها مفید است.)
 7. بادوام و دارای طول عمر بالا

پالت های فلزی

این نوع پالت‌ها از انواع فلز در ابعاد و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند. این نوع پالت بسیار مستحکم و بادوام است و در برابر ضربه و فشار، مقاومت بالایی دارد. همچنین از ایمنی بسیار بالایی برخورددار هستند و در براتبر حریق، رطوبت و مواد شیمیایی دچار فرسایش نمی‌شوند. این نوع سازه نسبت به پالت‌های چوبی عمر بیشتری دارد. تنها معایب استفاده از این سازه، زنگ زدگی آن و وزن بالای آن است.

پالت چوبی

پالت‌های چوبی ترکیبی عالی از وزن مناسب، سفتی، استحکام و هزینه مقرون به صرفه هستند. همچنین این سازه با قابلیت تعمیری که دارد، به خوبی می‌توان با ارتقا سطح بهینه سازی امکان استفاده مجدد از پالت‌های چوبی را فراهم کرد. این نوع سازه به سادگی در ابعاد سفارشی قابل ساخت است و نسبت به پالت‌های پلاستیکی قیمت ارزانتر و به صرفه‌تری دارند. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های پالت چوبی عبارتند ار:

 • اصطکاک زیاد که موجب برقراری تعادل کالای چیده شده روی آن می‌شود.
 • بدون لغزش
 • سبک وزن
 • قابل تعمیر
 • قابل بازیافت
 • هزینه ساخته مقرون به صرفه

اندازه پالت‌ها چگونه است؟

انواع پالت را می‌توان در اندازه‌های مختلف سفارشی ساخت. اما برخی اندازه‌های ساتاندارد و معمولی وجود دارند که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اندازه پالت‌ها ابتدا به طول صفحه و سپس به پهنای پالت باید توجه کرد. اندازه اصلی پالت‌ها در آمریکای شمالی 40 در 48 اینچ است. اما در حالت کلی 6 اندازه مختلف برای پالت‌ها وجود دارد که توسط ISO شناخته شده‌اند. این لیست به شرح زیر است:

 1. آمریکای شمالی 1000×1200 اینچ
 2. اروپا 800×1200 اینچ
 3. آسیا 800×1200 اینچ
 4. اروپا و آسیا 1165×1165 اینچ
 5. استرالیا 1067×1067 اینچ
 6. آمریکای شمالی، اروپا و آسیا 1100×1100 اینچ

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ماتماس با ما مقالاتویدئو