نگهداری اصولی برای جلوگیری از تخریب پالت چوبی

جلوگیری از تخریب پالت چوبی

نگهداری اصولی برای جلوگیری از تخریب پالت‌های چوبی و جعبه و باکس چوبی همچون وسایل دیگر نیازمند نکاتی می‌باشد که با دانستن و رعایت آنها می‌توانید عمر پالت‌های خود را افزایش داده و در بلند مدت هزینه‌هایتان را کاهش دهید. پالت‌های چوبی برای تحمل وزن‌های بسیار بالا ساخته شده‌اند و در صورتیکه از یک حدی نیروی بیشتری به آنها وارد شود آسیب خواهند دید. بنابراین آنچه اهمیت دارد نگهداری از این پالت‌ها و رعایت نکاتی در حمل نقل می‌باشد تا آسیبی به این تجهیزات حمل و نقل وارد نشود. در ادامه این مطلب نواچوب به شما نشان خواهیم داد نگهداری از پالت‌ها کار چندان سختی نیست.

نکات ساده نگهداری اصولی برای جلوگیری از تخریب پالت چوبی

روزانه صدها میلیون پالت چوبی در انبارها و داخل و خارج کانتینرهای حمل و نقل بار جابجا می‌شوند. بیشترین آسیب وارد شده به این وسایل حاصل جابجایی نادرست می‌باشد که با بکارگیری و رعایت چند نکته ساده می‌توانید از بروز آسیب جلوگیری کنید. ممکن است کارگرانی که با پالت چوبی سروکار دارند هنگام جابجایی بی دقت باشند یا به خوبی آموزش ندیده باشند. در ادامه چند راهنمایی ساده اما مهم جهت نگهداری اصولی برای جلوگیری از تخریب پالت‌های چوبی ارائه کرده‌ایم:

تنظیم لودر

لازم است برای جابجایی پالت‌ها لودر به دقت تنظیم شود. در اغلب موارد لودری که برای بلند کردن و قرار گرفتن دور این وسیله قرار می‌گیرد تراز نیست. چنگال‌های زاویه‌دار در آسانسور ابتدا با تخته‌های هادی در تماس هستند و متحمل فشار زیادی می‌باشند. نیروی حاصل از این فشار موجب ایجاد آسیب‌های زیادی روی تخته‌های هادی جلویی پالت می‌شود که در نهایت به تعمیر نیاز خواهید داشت.

عدم کشیدن پالت روی زمین

در هنگام جابجایی پالت‌ها به دلیل وزن زیادی که دارند اغلب مواقع در سراسر طبقه بجای برداشتن و جابجا کردن، روی طبقه کشیده می‌شوند. از این رو یکی از نکات اصلی نگهداری اصولی برای جلوگیری از تخریب پالت‌ها عدم کشیدن آنها می‌باشد. زیرا کشیدن در سراسر طبقه بین تخته هادی کف و این وسیله اصطکاک ایجاد می‌کند و به اجزای آن آسیب می‌رساند.

قرار دادن جک پالت بطور کامل

یکی دیگر از روش‌های نگهداری اصولی برای جلوگیری از تخریب پالت چوبی قرار دادن کامل جک پالت می‌باشد. جک‌ها باتوجه به ساختار این وسیله طراحی شده‌اند اما اغلب اوقات بطور کامل وارد پالت نمی‌شوند و چرخ‌های جک به تخته داخلی پایین ضربه وارد کرده و موجب شکسته شدن آن می‌شوند. برای جلوگیری از این آسیب تنها کافیست زمانی که از جک پالت استفاده می‌کنید، قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید جک به درستی وارد پالت شده باشد.

استفاده از ظرفیت پالت

هر پالت دارای ظرفیت مشخصی برای تحمل وزن اجسام دارد و در صورتی که بیش از حد ظرفیت روی آن محصول سوار کنید نه تنها نگهداری اصولی برای جلوگیری از تخریب پالت را رعایت نکرده‌اید بلکه به دلیل شکستن این وسیله موجب وارد شدن خسارت به محصولات خود خواهید شد.

قرار دادن صحیح طبقات روی پالت

در صورتی که پالت‌ها روی لیفتراک به درستی روی هم سوار نشده باشند احتمال دارد به این وسیله آسیب وارد شود. بنابراین لازم است اطمینان یابید که طبقه‌ها به درستی روی لیفتراک قرار گیرند. زیرا در صورت عدم توجه به نکات ساده نگهداری اصولی برای جلوگیری از تخریب ممکن است پالت آسیب دیده و بشکند و در نتیجه به بار و لیفتراک نیز خسارت وارد شود.

رعایت نظم در انبار کردن پالت چوبی

در صورتیکه هنگام انبار کردن پالت‌ها نظم را رعایت نکنید به این وسیله آسیب وارد خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم هنگام انبار کردن آنها را مرتب روی یکدیگر قرار دهید تا مانع خراب شدن و آسیب دیدن آن شوید.

تنظیم دمای محیط و کانتر در فصول مختلف سال

پالت‌های چوبی در فصول گرم سال نباید در معرض گرمای محیط قرار گیرند و برای نگهداری از آنها باید دمای محیط نگهداری این وسیله و دمای کانتینر را تنظیم نمایید.

همچنین در فصول سرد سال بویژه در شرایط جوی مرطوب با بارش زیاد باران باید به خوبی از این وسیله مراقبت کنید و مانع خیس شدن و مرطوب شدن آن گریدید.

بلند کردن پالت با وسیله مناسب

پالت‌ها در حالت طبیعی وزن نسبتا بالایی دارد و همراه بار وزنی نزدیک به 1000 کیلوگرم خواهند داشت. از اینرو همواره توصیه می‌کنیم این وسیله را توسط:

  • جرثقیل چنگال‎دار
  • یا جک پالت

بلند کنید. به این ترتیب با نگهداری اصولی برای جلوگیری از تخریب و آسیب دیدن خسارت‌های ناشی از شکسته شدن پالت را کاهش داده‌اید بلکه به دنبال آن از آسیب‌های وارد شده به کمر در حین جابجایی این وسیله با دست جلوگیری کرده‌اید.

نشانه‌های شکستن پالت چوبی

گرچه با بکارگیری نکات فوق می‌توانید علاوه بر سهولت در جابجایی عمر مفید پالت‌ها به دلیل کاهش فشار و نیروهای مضاعف وارد شده به آن، افزایش دهید اما از آنجایی که هر وسیله‌ای عمر مفیدی دارد ویا به دلیل بی احتیاطی ممکن است آسیب ببیند لازم است با نشانه‌های خرابی این وسیله نیز آشنا باشید. این نشانه‌ها در ادامه بیان شده‌اند:

  • بیرون‎زدگی میخ از پالت چوبی
  • پوسیدگی چوب و شکل‎گیری گره‎های بزرگ
  • انحراف در تخته‎های کفی (در صورتیکه بیشتر از ۱/۲ اینچ باشد احتمال شکستگی پالت چوبی وجود دارد)
  • فروپاشی جانبی

اگر پالت شما دچار شکستگی شد یکی از بهترین روش‌های استفاده مجدد، بازیافت پالت‌های چوبی می‌باشد. این امر نه تنها موجب کاهش قطع درختان می‌شود بلکه با فروش ضایعات چوبی می‌توانید بخش کوچکی از خسارت خود را جبران کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ماتماس با ما مقالاتویدئو