سرمایه گذاری در پالت پلاستیکی برای کمک به محیط زیست

سرمایه گذاری در پالت پلاستیکی

سرمایه گذاری در پالت پلاستیکی یکی از بهترین روش‌ها برای مشاغلی نظیر مشاغل متکی به حمل و نقل است که به دنبال راه‌ حل‌های مقرون به صرفه‌تر برای شرایط کاری خود هستند. با این کار می‌توان بدون از بین بردن کارایی و بودجه و بدون دلهره جابجایی و حمل‌ونقل کالاهای مختلف را انجام داد. استفاده از پالت‌های پلاستیکی بجای پالت‌های چوبی یک قدم بزرگ در مسیر درست است. گرچه ممکن است این روش گامی به عقب باشد اما در ادامه این مقاله نواچوب به شما نشان خواهیم داد که سرمایه گذاری و استفاده از پالت‌های پلاستیکی گامی موثر به حفظ محیط زیست است.

پنج دلیل سرمایه گذاری در پالت پلاستیکی

پنج روش زیر اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل استفاده از پالت‌های پلاستیکی برای کمک به محیط زیست می‌باشد:

 • منبع
 • تولید
 • طول عمر
 • تاثیر بر حمل و نقل
 • قابلیت بازیافت

منبع

همانطور که می‌دانید شالوده اصلی ساخت پالت چوبی از چوب است که حاصل قطع جنگل‌ها بوده و موجب ایجاد مشکل جهانی جنگل‌زدایی می‌شود. همچنین محدود بودن منابع تولید چوب موجب ایجاد محدودیت‌هایی برای تولید پالت‌های چوبی و باکس چوبی شده است.

اما پالت پلاستیکی به دلیل آنکه از پلاستیک که ساخته دست بشر است تولید می‌شود به چنین منبع طبیعی نیاز ندارد. به علاوه اغلب برای ساخت پلاستیک از کربن یا انواع سیلیکون استفاده می‌شود که هر دو عنصر دارای منشاء طبیعی هستند و استفاده از آنها اثر زیان‌ باری در محیط باقی نمی‌گذارد.

سرمایه گذاری در تولید پالت پلاستیکی

پالت‌های پلاستیکی در مقایسه با پالت چوبی بسیار پایدارتر هستند. برای تولید پالت‌های چوبی :

 1. ابتدا درختان بعد از قطع به الوار تبدیل می‌شوند.
 2. سپس الوارها به مواد شیمیایی آغشته می‌شوند.
 3. در نهایت الوارها به پالت تبدیل می‌شوند.

الوارها بویژه الوارهایی که برای انتقال مواد غذایی یا محصولات دارویی در سطح بین المللی استفاده می‌شوند، لازم است برای جلوگیری از هجوم حشرات یا باکتری‌های غیربومی به یک کشور به مواد شیمیایی آغشته شوند.

همانطور که می‌دانید چوب در حالت طبیعی محصولی ضد حساسیت یا بهداشتی نیست و در صورتیکه مراحل تولید پالت به درستی طی نشوند به محیط زیست آسیب می‌رسانند. گرچه پالت‌های پلاستیکی نیز اثرات زیست محیطی دارند اما تاثیر آنها به اندازه پالت‌های چوبی نیست. بیشترین هزینه برای سرمایه گذاری در پالت پلاستیکی در هنگام تولید استفاده از انرژی می‌باشد. برای این منظور می‌توان از انرژی‌های طبیعی نظیر

 • انرژی خورشید
 • انرژی باد

استفاده کرد تا هنگام تولید این نوع پالت اثرات زیست محیطی بسیار کمتری ایجاد شود.

طول عمر

پالت‌های چوبی در مقایسه با پالت پلاستیکی ارزان‌تر هستند. این موضوع به سرعت با عدم دوام پالت‌های چوبی جبران می‌شود. زیرا پالت‌های چوبی اگر از چوب‌های مرغوب ساخته شده باشند بطور متوسط 6 سال عمر می‌کنند. به علاوه ممکن است در هنگام جابجایی و حمل و نقل شکسته شوند که تاثیر زیادی بر کاهش عمر این پالت دارد بطوری که گاهی شکستگی پالت موجب می‌شود دیگر نتوان از این پالت‌ها استفاده کرد. بنابراین شرکت‌های تولید کننده دائما باید برای تولید پالت چوبی با کیفیت

 • پول زیادی برای تهیه چوب با کیفیت هزینه کنند.
 • از الوار و مواد شیمیایی بیشتری استفاده کنند.

اما با سرمایه گذاری در پالت پلاستیکی شاهد دوام بیشتر این نوع پالت خواهید بود زیرا

 • قابلیت بیش از 250 بار استفاده در باربری‌ها
 • در کوتاهترین زمان ماندگاری و طول عمر بیشتری نسبت به پالت‌های چوبی دارند.
 • در طول مدت استفاده به ندرت دچار خرابی و شکستگی می‌شوند و شما نیاز به تأمین دوباره آنها ندارید.

طول عمر پالت یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای سازگاری با محیط زیست می‌باشد. به علاوه از هدر رفت سرمایه نیز جلوگیری می‌کند.

حمل و نقل

ویژگی دیگر سرمایه گذاری در پالت چوبی برای حفظ محیط زیست قابلیت و کارایی این پالت در حمل و نقل می‌باشد. شما هر روشی که برای ارسال محصولات خود استفاده کنید در فرایند جابجایی دی اکسید کربن تولید می‌شود و این موضوع عامل مهمی در ایجاد مسائل زیست محیطی می‌باشد.

با توجه به سبک و نوع چوب، پالت‌های چوبی در مقایسه با پالت‌های پلاستیکی سنگین‌تر هستند و وزنی در حدود 30 تا 70 پوند (معادل 13.60 تا 31.75 کیلوگرم) دارند. بنابراین مجبور هستید در هربار ارسال کالای کمتری ارسال کنید. این بدان معناست که در نهایت محموله‌های بیشتری ارسال می‌کنید که منجر به تولید CO2 بیشتر می‌شوند. این درحالی است که پالت‌های پلاستیکی :

 • در مدل‌های سبک 3 الی 15 پوند معادل 1.36 الی 6.80 کیلوگرم وزن دارند.
 • در مدل‌های سنگین تقریبا 30 پوند (13.6 kg) وزن دارند.

بنابراین عمده وزن باری که جابجا می‌کنید مربوط به محموله خواهد بود نه از پالت. به این ترتیب شما قادر خواهید بود از هر محموله به بهترین وجه استفاده کنید. زیرا وزن پالت روی کلیت محصول تاثیر زیادی نخواهد داشت. بنابراین میزان محصول بیشتری را با انتشار CO2 کمتر جابجا خواهید کرد.

سرمایه گذاری در پالت پلاستیکی برای بازیافت

گرچه پالت‌های چوبی قابل تجزیه هستند اما عواملی نظیر

 • مکان
 • دما
 • محیط
 • میزان استفاده کاربر از پالت

در مدت زمان بازیافت این محصول نقش دارد. پالت‌های چوبی بدون پوشش تقریبا 13 سال زمان لازم دارند تا کاملا تجزیه شوند. چوب‌ها اغلب برای تجزیه شدن در خاک دفن می‌شوند تا به آرامی پوسیده شده و جذب خاک شوند. پالت‌های پلاستیکی به خوبی قابل بازیافت هستند و زمانی که به دلیل

 • ناکارآمد بودن
 • یا سایش ساده

برای استفاده مناسب نباشند، می‌توان آنها را به شرکت تولید کننده ارسال و آنها را ذوب کرد تا به محصول جدیدی تبدیل شوند. همچنین از پالت‌های پلاستیکی قدیمی می‌توان محصولات دیگری نیز تولید کرد. بنابراین پالت‌های پلاستیکی به صورت دوست‌دار محیط زیست و سازگار با آن مورد استفاده و دفع قرار می‌گیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ماتماس با ما مقالاتویدئو