ساخت کریت چوبی صنعتی

کریت چوبی صنعتی

کریت چوبی صنعتی یکی از لوازم پرکاربرد در صنایع بزرگ و انبارهای می‌باشد که به آن جعبه چوبی یا جعبه پالت نیز می‌گویند. این جعبه‌های صنعتی در انواع فلزی و پلاستیکی نیز ساخته می‌شوند اما از آنجایی که ساخت باکس‌های چوبی در مقایسه با نوع فلزی و پلاستیکی ارزان‌تر است، این جعبه‌ها محبوبیت بیشتری دارند. در ادامه با نواچوب همراه باشید تا با نحوه ساخت این سازه صنعتی بیشتر آشنا شوید.

کریت چوبی یا جعبه پالت چیست؟

جعبه پالت از وسایلی است که در حمل و نقل با پالت چوبی اشتباه گرفته می‌شود. جنس این جعبه از چوب خام می‌باشد و برای حمل بارهای سنگین نظیر

 • سنگ
 • موزائیک
 • حمل تجهیزات صنعتی و الکترونیکی
 • حمل تجهیزات نانو
 • جهت حمل پمپ های صنعتی
 • جهت حمل وسایل شهربازی

و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سازه‌ها به دلیل داشتن مزایایی همچون

 • مقاومت بالا
 • مقاوم در برابر فشار و ضربه
 • و قیمت به صرفه

کاربرد زیادی در صنعت دارند. این سازه توسط لیفتراک قابل حمل می‌باشد و بدنه آن از چوب خام، ورق چندلا و ورق ام دی اف تشکیل شده است.

ابزارهای مورد نیاز برای ساخت باکس چوبی

اغلب برای ساخت کریت چوبی صنعتی از چوب درختان نراد، ساسنا یا یوکا استفاده می‌شود.

ابعاد این جعبه‌ها 100 * 120 سانتی‌متر و ارتفاع آن 12 تا 15 سانتی‌متر می‌باشد که کاملا استاندارد است. چوب‌ها در ابعاد استاندارد با استفاده از فارسی بُر، برش داده می‌شوند. از دیگر ابزاراهای مورد استفاده برای این سازه می‌توان به فارسی بُر، میخ و چکش اشاره کرد.

مراحل ساخت کریت چوبی صنعتی

ابتدا الوارهای با ضخامت 5 سانتی‌متر را با استفاده از اره فلکه (نواری) به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کنند.

سپس سه عدد پایه را به اندازه‌های اصلی 5 تا 6 سانتی‌متر برش دهید و چوب‌های برش داده را در بالای آنها میخ کنید.

در این مرحله تخته‌ها را در کنار هم قرار داده، چسب بزنید و میخ کنید. این تخته ‌ها همانند نگهدارنده و پایه‌های زیرین عمل می‌کنند. از این ‌رو سه عدد تخته نیاز دارید تا توسط آن نیروی حاصل از فشار را تقسیم کنید.

در نهایت تخه‌ها را در کنار یکدیگر و به فاصله 3 تا 4 سانتی‌متر چسب و میخ کنید. چنانچه بین تخته‌ها فاصله ایجاد شد ،نگران نباشید.

نحوه استفاده کریت چوبی صنعتی

ابتدا باید جعبه بررسی تا در صورت خرابی یا داشتن نقص، مشکل آن برطرف شود و پیش از بسته بندی عایق شود. به این ترتیب در برابر ضربه مقاوم می‌گردد و محصول درون باکس آسیب نمی‌بیند.

درون جعبه باید با فوم مخصوص پوشانده شود. با این کار فوم‌های تعبیه شده همچون ضربه‌گیر عمل می‌کنند و هم مانع خراشیدن سطح وسیله می‌شوند.

طراحی جعبه به وزن، شکل هندسی و میزان شکنندگی آن بستگی دارد. بدنه کریت چوبی صنعتی از تخته چوب چند لایه با حداقل ضخامت 9 میلی‌متر با استفاده از الوار چوبی که شبیه به قاب درآمده‌اند، پوشانده می‌شود.

فاصله بین جعبه و وسیه با استفاده از فوم پر می‌شود تا وسیله درون جعبه تکان نخورد و آسیب نبیند.

عوامل موثر بر قیمت باکس چوبی

 • نوع محموله‌ای که توسط این سازه حمل می‌شود.
 • طراحی جعبه که باید متناسب با باکس انجام شود.

از جمله مواردی هستند که بر قیمت این سازه تاثیر مستقیم دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ماتماس با ما مقالاتویدئو