آناتومی پالت و ساخت آن چگونه است؟

آناتومی پالت

آناتومی پالت در ظاهر ساده است و به این صورت به نظر می‌رسد که چند تخته چوبی با میخ به یکدیگر محکم و متصل شده‌اند. اما در حقیقت اینگونه نیست و طراحی و ساخت این سازه بسیار دقیق است. فاصله بین تخته‌ها، اندازه‌ی تخته‌ها، نوع چوب و درجه چوب پیش از ساخت و باتوجه به انتظاراتی که از پالت می‌رود باید در طول فرآیند ساخت اندازه‌گیری شود. با توجه به اهمیت این موضوع در این مطلب نواچوب قصد داریم استانداردها و نکات جهانی به کار رفته در ساخت آناتومی پالت را با شما به اشتراک گذاریم.

مبانی آناتومی پالت چوبی

به منظور ساخت و تولید پالت چوبی استاندارد، مقاوم، مستحکم و با دوام که به طور اصولی محصلات روی آن قرار می‌گیرد و محافظت می‌شوند لازم است مواردی مورد توجه قرار گیرند، در غیر اینصورت پالت غیر استاندارد تولید خواهد شد. برای این منظور به شرح مبانی اصولی ساخت پالت پرداخته‌ایم:

تخته‌های کف (Deckboard)

تخته‌های کف (Deckboard) در آناتومی پالت بخش اصلی این سازه را تشکیل می‌دهند. این تخته‌ها بخش مسطح بالا و پایین پالت را شکل می‌دهند. استرینگرها نیز با یکدیگر، دیواره‌های کناری پالت را شکل می‌دهند. تخته‌های کف بیشترین وزن را تحمل می‌کنند از این‌رو باید از استحکام بالایی برخوردار باشند.

توزیع مساوری وزن

بسیار حائز اهمیت است که به منظور جلوگیری از فروپاشی جانبی پالت چوبی ، وزن به صورت مساوی روی تخته‌ها توزیع شود. تعیین فاصل پانل‌های چوب از یکدیگر و تعداد آنها در deckboardها به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

  • نوع استفاده
  • و میزان وزن کالای قرار گرفته روی پالت

طول و نوع بست در آناتومی پالت

طول و نوع بست نیز از دیگر مواردی است که باید در آناتومی پالت مورد توجه قرار گیرد. میخ و پیچ، ابزارهای مورد استفاده به عنوان بست هستند. به عنوان یک قاعده‌ی کلی اتصال دهنده‌های حلقه‌ای برای تخته‌های سوزنی برگ‌هایی نظیر کاج بهتر عمل می‌کنند و بست‌های حلزونی برای تخته‌های حاصل از پهن برگ‌ها کارایی بهتری دارند و احتمال شکستن چوب را کاهش می‌دهند.

برای تعیین کیفیت میخ‌ها، می‌توان از آزمون استاندارد MIBANT استفاده کرد. این آزمون نشان دهنده‌ی خم شدن گیره یا میخ می‌باشد.

جنس پالت‌های چوبی

در آناتومی پالت، طراحی deckboard به انتخاب نوع گونه درختی بستگی دارد. پالت‌ها ممکن است از جنس پهن برگ‌هایی همچون بلوط قرمز یا سفید که توانایی تحمل وزن بالایی دارند و بسیار بادوام هستند ساخته شوند.

اما اغلب مصرف کنندگان پالت‌های ساخته شده از چوب‌های نرم‌تر همچون صنوبر را ترجیح می‌دهند. زیرا صنوبر برخلاف پهن برگ‌ها در اثر قرار گرفتن در رطوبت لکه‌دار نمی‌شود. بزرگترین نقطه ضعف صنوبر نرم بودن آن می‌باشد که برای دستیابی به استحکامی و قدرتی مشابه پهن برگ‌ها نیازمند مقدار بیشتری چوب برای ساخت پالت خواهید داشت.

چرخه تولید و بازیافت پالت

چوب بکار رفته در آناتومی پالت، یک منبع کاملا تجدید پذیر می‌باشد و به کمک روش‌های بازیافت قابل تغییر به محصولات دیگر نظیر کاغذ و مالچ می‌باشد. درختان کاشت و برداشت می‌شوند و هرساله اطلاعات دقیق‌تری در مورد چگونگی مدیریت تولید و احیای چوب به دست می‌آید. به علاوه پالت‌ها از چوب‌های دست دوم و چوب‌های باقی مانده از سایر تولیدات نظیر مبلمان، تخت و … ساخته می‌شوند. به این ترتیب همه درخت برای ساخت پالت استفاده نمی‌شود و اینکه پالت‌های چوبی به محیط زیست ضربه می‌زنند ادعای دقیق و درستی نیست.

با این وجود می‌توان از جایگزین‌های دیگری همچون پالت پلاستیکی برای حمل و نقل و جابجایی محصولات با وزن کمتر استفاده کرد.

اکنون که با آناتومی پالت آشنا شدید به شما توصیه می‌کنیم برای خرید این سازه چوبی دقت زیادی به خرج داده و از مراکز و کارگاه‌های معتبر برای خرید اقدام نمایید. شرکت نواچوب تولید کننده و سازنده انواع پالت و جعبه چوبی با سال‌ها تجربه در این صنعت بهترین و با کیفیت‌ترین سازه‌ها را به شما هموطنان عزیز عرضه می‌نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ماتماس با ما مقالاتویدئو